5 tipů jak pečovat o dětskou nohu nejen v horkých dnech

709480_82062758.jpg

Zdroj: (sxc.hu)

Vlna letních veder, která zasáhla Českou republiku, má negativní vliv nejen na dospělé, ale také na děti. V nebezpečí jsou mimo jiné také jejich nohy, na jejichž zdravý vývoj je třeba klást zvýšenou pozornost. Právě v letních měsících je třeba kromě správného tvaru obuvi a pravidelné kontroly velikosti přidat i něco navíc. Jak se tedy vyhnout závažným poškozením dětské nohy a jak o ni pečovat v parných letních dnech? Přinášíme vám pár tipů.

Reklama, která pomáhá

Velikost kontrolujte pravidelně

U batolat, předškoláků a mladších školáků zkoušejte velikost obuvi jedenkrát za čtyři až pět měsíců, u dětí do patnácti let pak jednou za půl roku. Je nasnadě, že dětská noha roste daleko rychleji než u dospělého člověka. Dětské nohy mají sníženou citlivost vůči bolesti a tlaku, proto nečekejte, až si dítě začne stěžovat, že jej boty tlačí. Dětské kosti mají chrupavčitý charakter, jsou tedy měkké a rychle náchylné k deformaci. Při nákupu obuvi je proto vždy nutné přeměřit nohu dítěte a vnitřní stélku boty. Zdravá bota by měla mít nadměrek okolo dvanácti milimetrů. Polovina tohoto rozměru je pro to, aby se při chůzi prsty nedotýkaly přední části boty, druhá půlka je pro růst nohy.

Dbejte na správný tvar boty

Obuv pro dítě by měla mít prostornou a kulatou špičku, která poskytne dostatek místa pro prsty. Čím je vnitřní hrana obuvi rovnější, tím je vhodnější. Výběrem úzkých a špičatých bot hrozí riziko pokřivení prstů. Ani příliš volná a široká bota však není pro dítě dobrou volbou. Noha v ní klouže ke špičce a dochází k vážnému poškození prstů. Při nákupu obuvi se zaměřte také na střih. Zejména v létě volí rodiče velice často boty mokasínového či lodičkového typu, které jsou však pro dětské nohy nevhodné. Právě v období prázdnin a zvýšené pohybové aktivity je totiž zásadní dobrá fixace nohy pomocí šněrování či suchého zipu.

Jak na puchýře? Vlhkými náplastmi

S novými botami je to u dětí stejné jako u dospělých. Chvíli trvá, než se rozchodí. Proto rozhodně není dobrý nápad dětem nazout úplně nové boty na další výlet či procházku. Výsledkem totiž často bývají bolestivé puchýře. Navíc v parném létě mají nohy tendenci otékat vlivem zátěže i tepla, jejich objem se zvětšuje a boty se nezvládají přizpůsobit. Ke vzniku puchýřů přispívá také vyšší potivost nohou. Pokud se už vašemu dítěti puchýř vytvořil, použijte vlhké hydrokoloidní náplasti. Výzkumy ukazují, že rána se mnohem rychleji hojí ve vlhkém prostředí, když není zcela vysušená.

Nezapomeňte na nehty

Základní pravidlo zní: nehty na nohou zastřihujte vždy rovně a ne příliš krátce, aby nezarůstaly do kůže. Pokud se tak stane a objeví se zánět, ponořte nohu do vody s dezinfekčním roztokem, a poté odstraňte část nehtu, která je v kůži. Vhodné jsou i speciální mastičky, případně se nabízí i pomoc lékaře. Časté letní návštěvy sprch a koupališť také mnohdy vedou k plísňovým infekcím, které napadají právě nehty. Většinu z nich způsobují houby zvané dermatofyty, které se ze začátku jeví jako malé bílé skvrnky nebo puchýřky. Léčbu neodkládejte, neléčená plísňová onemocnění jsou rizikem i pro okolí.

Jak na plísně? Dezinfekcí i vhodným materiálem

Dětská noha se potí silněji než dospělá. Zejména v horkých letních dnech vytváří ideální prostředí pro plísně a kvasinky, které potřebují pro své rozmnožování vlhko a teplo. Naučte proto děti nosit bavlněné ponožky a pravidelně je vyměňovat za čisté a suché. Vhodná je i častá dezinfekce obuvi, nejlépe pomocí sprejů s antibakteriálním účinkem, které ničí právě jak bakterie tak plísně. Obuv pořizujte jen z přírodních a prodyšných materiálů, které dobře odvádí vlhkost.

 

Autor: (vlk)

Reklama, která pomáhá

 
 

Mohlo by vás zajímat


Předvánoční jarmark a Den otevřených dvěří v Centru bez bariér

Datum: 24.11.2013
1. a 2. prosince budou dveře občanského sdružení Život bez bariér Nová Paka otevřené všem, které zajímá, co na novopackém klášterním kopci děláme. Přijďte se podívat do našich prostor...
více...

Dětská herna nejen pro děti

Datum: 13.10.2013
Dětská herna nejen pro děti! 20. října 2013 od 14:00 - 17:00 hod. V klubovně Kamarádů Stochov Vstup: 25 Kč
více...

Karel Gott, Miro Šmajda a vodící minikobylka Katrijn pomáhají dobré věci na Super dni 2013

Datum: 21.08.2013
Karel Gott a Miro Šmajda a vodící kobylka Katrijn. Tři fanoušky zbožňované hvězdy.  Co mají společného? Tuto trojici spojuje dobré srdce. Chtějí pomoci dobré věci a svojí účastí na Super dni...
více...