Antikoncepce dělá v těle paseku. Na miminko si raději počkejte

antikoncepce.jpg

Zdroj: sxc.hu

Jsou to už roky, co jste si nechala předepsat první antikoncepci? Je možná na čase přemýšlet, jestli byste ji neměla vysadit. Ať už plánujete v příštích pár letech otěhotnět, nebo ne. Nebude to možná úplně snadné, ale svému tělu prokážete službu.

Reklama, která pomáhá

Pokud do sebe už několik let „cpete“ hormony ve formě antikoncepce, objektivní lékař vám nejspíš řekne, ať toho necháte. Většina však doporučuje vysadit hormony až ve chvíli, kdy plánujete miminko, nebo máte zdravotní problémy.  Možná je na čase, abyste se rozhodla sama.

Jak antikoncepce funguje

Je třeba si uvědomit, že antikoncepce je vlastně jakási blokáda vaší přirozené ovulace. V době, kdy ji užíváte, nemáte klasickou menstruaci. Medikamenty dodávají tělu takové množství hormonů, aby dokázaly zmást mezimozek. Ten si pak myslí, že jich má tělo dostatek a nevyšle signál k jejich další produkci. A v těle, kde nejsou vlastní hormony, nemůže docházet k ovulaci. Říkáte si jednoduchý princip?

Ano, ovšem problém může vzniknout, jakmile antikoncepci vysadíte. Tělo je zmatené natolik, že může trvat mnoho měsíců, než se vám ovulace vrátí. A s ní i přirozená menstruace. Některé ženy samozřejmě začnou klasicky menstruovat třeba už měsíc po vysazení, v těle jim ale chybí mnoho minerálů, které umělé hormony ničí. Hned po vysazení byste proto měla užívat vitaminy A, E, B6, B12, zinek, hořčík a kyselinu listovou ve speciálních preparátech. Díky tomu tělo opět posílíte a především jej můžete pomalu připravit i na těhotenství.

Co se stane s mým tělem, když antikoncepci vysadím

Možná si pamatujete, jestli jste se po nasazení antikoncepce nějak změnila. Někdo se zbavil nepříjemného akné, někdo přibral, jiné ženě se mohl změnit průběh menstruačního krvácení nebo ji více rostlo přirozené ochlupení. Podstatné je, kdy jste antikoncepci začala brát. Jestli to bylo v době, kdy jste měla již plně vyvinutý menstruační cyklus, nebo ještě předtím, než se vám stabilizoval. Vždy je pro tělo lepší, když je antikoncepce nasazena až po plném vytvoření ovulačního a menstruačního cyklu.

Jak jsme už zmínili, umělé hormony v prášcích i náplastech se chovají nepřátelsky k vitaminům. Ničí například vitamin E, který podporuje oběh krve v těle a vitamin B6, který je močopudný. Žena pak může v těle zadržovat přebytečnou vodu. Ta způsobuje pocit oteklých nohou, ale třeba i napuchlé tváře nebo celulitidu. Zkrátka a dobře můžete po vysazení opět „splasknout“, což může vypadat tak, že jste zhubla.
To většina žen uvítá, některým se ale naopak zhorší pleť. Může to být dáno tím, že právě antikoncepce jim kdysi pomohla problémy s akné vyřešit. Některé si ale na horší pokožku stěžují přesto, že předtím neměli žádné problémy. Pokud se vám něco podobného stane, zvyšte dávku vitaminů a pijte dostatek tekutin. Hladina hormonů v těle se po nějaké době usadí. Jestliže obtíže přetrvávají, obraťte se na kožního lékaře.

Když chci po vysazení antikoncepce otěhotnět

Jedním z hlavních důvodů, proč ženy vysazují po dlouhodobém užívání antikoncepci, je početí. Pokud plánujete miminko, rozhodně vše proberte se svým lékařem. Přestože někteří z nich doporučují otěhotnět okamžitě po vysazení, zjistěte si všechny informace i z jiných zdrojů. Lékaři většinou rychlé otěhotnění doporučují z toho důvodu, že je po vysazení tělo mnohdy nabuzené a začne ovulovat (jste plodná) a otěhotnění je velmi časté. Po té se může stát, že hladina hormonů klesne a vy třeba na pár měsíců ovulaci ztratíte. Na druhou stranu si ale musíte uvědomit, že hormony z antikoncepce ve vašem těle zanechaly paseku (zmíněné chybějící vitaminy).

Nedostatek hořčíku může způsobit omezení prokrvení dělohy a placenty - dítě je podvyživené a je ovlivněn jeho motorický vývoj, nedostatek vitamínu E vyvolává neplodnost a samovolné potraty, nedostatek vitamínu A je stejně nebezpečný jako jeho nadbytek, může způsobit hromadění tekutin v mozku a kostní dřeni. Nedostatek vitamínů B6, B12 a kyseliny listové se projevuje zvýšeným rizikem rozštěpu páteře a sníženým vývojem nervové tkáně. Nízká hladina zinku se spojuje s patologicky prodlouženým průběhem porodu a různými gynekologickými záněty.

Vyplatí se proto, když po vysazení antikoncepce s pokusy o početí počkate pár měsíců. Ideálně rok.

Autor: Nela André

Reklama, která pomáhá