Běhání vám prospěje. Zkuste to s naším plánem

674934_53254325.jpg

Zdroj: sxc.hu

Běhání je zdravé, dělá dobře na těle i na duši a můžete ho provozovat kdekoliv a kdykoliv. Kdo jednou začal, hned tak nepřestane. Ptáte se, proč ještě neběháte taky? Možná proto, že dneska není úplně hezky, že nemáte vyprané tepláky, že jste zrovna dojedli, dali si pivo, že nemáte čas. Nejhorší je se donutit.

Reklama, která pomáhá

Stačí běhat dvacet minut třikrát týdně a uvidíte, že se všechno změní. Budete se cítit lépe, vaše trávení se zlepší, spánek bude kvalitnější a ještě posílíte významně tělo. Zpočátku neřešte uběhnuté kilometry, zkrátka si vymezte dvacet minut, které budete běhu věnovat a běhejte. Nekontrolujte se, jen poslouchejte své tělo. Nejčastějším problémem začátečníků je fakt, že se přetáhnou. Pak mají velký problém s běháním zase pokračovat. Takže pozvolna a pomalu.

Abyste donutili svou hlavu a tělo spolupracovat a opravdu vyrazili ven, najděte si motivaci. Zkuste se domluvit a běhejte s kamarádem. Když na vás bude někdo čekat v parku, jen těžko se z toho vykroutíte. Běhání je také ideální pro třídění myšlenek. Považujte těch dvacet minut klusu jako svou volnou chvilku, kterou věnujete pouze své hlavě. Začnete se na to těšit.

Běhat můžete samozřejmě v jakýchkoliv teniskách. Pokud začínáte, nemusíte do sebe investovat tisícikoruny za běžeckou botu s kvalitní technologií. Rozhodně je ale dobré svou nohu a především klouby chránit. Běžeckých bot seženete tolik, kolik najdete na internetu diskuzí k tomu, která z nich je nejlepší. Dejte na instinkt a dobrou radu někoho, kdo se v běžecké obuvi vyzná. Vybírejte proto raději ve specializovaných obchodech než ve velkých sportovních centrech. Běháte po chodníku, asfaltu, antuce nebo trávě? Při výběru boty byste měli mít jasno.

Po prvním běhu ale můžete mít svaly namožené, jakmile začnete běhat pravidelně, s velkou pravděpodobností nebudete cítit žádnou bolest. Pokud se vám stane, že během výkonu ucítíte v koleni nebo kotníku ostrou bolest, přejděte raději do chůze a nechejte tělo relaxovat.

Jestliže vás při běhání píchá v boku, znamená to, že nemáte dostatečně posílenou svalovou membránu mezi hrudníkem a břichem, která pomáhá stlačovat vzduch z plic a do plic. Zastavte a vydýchejte se. Příště raději zvolněte a posilujte tělo postupně.

Abyste mohli být při běhání výkonní, musíte dodat svému tělu pohonné hmoty. Než vyrazíte běhat, dejte si 25 – 50 gramů sacharidů hodinu až dvě před během. Může to být energetická tyčinka, müsli, ovoce. Vypít byste měli až půl litru vody a pak přibližně deci až dvě deci vody co dvacet minut běhu. Pokud začínáte, stačí, když se napijete až doma po běhání.

Po té, co doběhnete, je ideální doplnit i živiny, takže si dejte 25 -30 gramů sacharidů. Nesnažte se nacpat hned, ale počkejte minimálně půlhodiny, než si dáte větší jídlo.

Aby vám někdo řekl, že běháte špatně, musel by vás nejprve vidět. Je ale důležité si uvědomit, že tělo každého z nás je úplně jiné, takže správná technika pro každého vlastně neexistuje. Jediné, co si můžete natrénovat, je dopad vaší nohy na zem. Ta by měla dopadat někde mezi středem a špičkou chodidla. Vše by mělo být lehké a nenucené. Raději zkraťte krok, než abyste dopadli plně na patu.

Váš běhací plán
Pokud budete běhat třikrát týdně, dostanete se brzo do kondice. Zkuste dodržovat následující režim.
Pondělí: 20 - 30 minut chůze nebo běhu prokládaného chůzí
Úterý: volno
Středa: 20 - 30 minut chůze nebo běhu prokládaného chůzí
Čtvrtek: 20 - 40 minut doplňkové aktivity (plavání, jóga, kardio apod.)
Pátek: volno
Sobota: 30 - 40 minut chůze nebo běhu prokládaného chůzí
Neděle: volno

Autor: Nela André

Reklama, která pomáhá

 
 

Mohlo by vás zajímat


Pár slov o běhu

Datum: 10.06.2015
Asi jste už slyšeli rčení, že pohyb je lékem. Nejde pouze o rčení, je to pravda. Množství vědeckých důkazů potvrzuje, že pravidelná pohybová aktivita (150 minut týdně, což představuje 30 minut...
více...

Nevidomý běžec chce zaběhnout 10 kilometrů pod 40 minut

Datum: 30.09.2013
Nadace Leontinka pravidelně vysílá do závodů běžeckého seriálu Česká pojišťovna Mizuno RunTour své běžce, které na trati doprovází traséři. Nejinak to bude při závěrečném závodě...
více...

Běží z Prahy do Maroka, aby vydělal Afričanům na vodu

Datum: 08.07.2013
Učitel David Chrištof měl vždycky dvě touhy. Běhat a pomáhat lidem. Rozhodl se je spojit a uskutečnit charitativní cestu z Prahy do Maroka, kterou má oslovit sponzory a vydělat na stavbu studny...
více...