Běží z Prahy do Maroka, aby vydělal Afričanům na vodu

374431_runner.jpg

Zdroj: sxc.hu

Učitel David Chrištof měl vždycky dvě touhy. Běhat a pomáhat lidem. Rozhodl se je spojit a uskutečnit charitativní cestu z Prahy do Maroka, kterou má oslovit sponzory a vydělat na stavbu studny v jedné ugandské vesnici.

Reklama, která pomáhá

Z Prahy do Maroka je to tři tisíce kilometrů. David Chrištof tuto vzdálenost z jedné třetiny běží, zbytek jede na kole. Když běží, má kolo složené a uložené ve speciálním vozíčku, který tlačí před sebou. Když chce jet, bicykl poskládá, vozík za něj zavěsí a jede.

Na svou pouť vyrazil 20. dubna a v těchto dnech opouští španělskou Valencii. „Kdybych řekl, že mě nebolí nohy, opravdu bych lhal,“ neskrývá únavu Chrištof.

Běžecky zvládá za den pětatřicet až čtyřicet kilometrů, na kole osmdesát až 120. Trasa má sice minimální převýšení, což jeho nohy šetří, avšak asfalt je tvrdý a bolí z něj chodidla.

Přesvědčit každý den nohy, aby začaly kmitat, to se dá. Horší je to s hlavou. „Někdy mě popadne taková podivná úzkost. Třeba před příjezdem do Ženevy jsem probíhal čtyři dny oblastí, kde nebyli žádní lidé. Kochal jsem se výhledem na Alpy, a uvědomil jsem si, že jsem tam sám. To pak náhle člověku problesknou hlavou různé pochyby. Tenhle stav naštěstí netrval dlouho. Mám u sebe pořád nabitý telefon, a tak jsem zavolal přítelkyni a kamarádům. Popovídali jsme si, zasmáli se a chmury byly pryč,“ popisuje se běžec.

Nepříjemné myšlenky prý spolehlivě zahání i hudba. Kvůli bezpečnosti Chrištof nepoužívá MP3 a sluchátka, ale maličké rádio, které má puštěné nahlas. „Koupil jsem si malý repráček, který jsem si připevnil před sebe na vozíček. Pouštím si z něj hity osmdesátých a devadesátých let, ty mám rád,“ říká učitel.

Chrištof chce získat peníze na výstavbu studny a vodovodu v sirotčí škole St. Bonaventura v Ugandě. A nejlepší propagací projektu je podle něj právě bláznivý fyzický výkon. Že to má na sponzory patřičný efekt, zjistil už vloni, kdy se podobným způsobem vydal z Prahy do Londýna. Vzal si na to neplacené volno. Můj zaměstnavatel se tvářil překvapeně, ale nápad mi toleroval. Projekt měl úspěch a sponzoři přispěli dvanáct tisíc dolarů. To můj šéf ocenil a řekl mi, abych tyto věci dělal dál,“ vysvětluje třiatřicetiletý učitel angličtiny. Projekt pořádá a podporuje Německá škola v Praze, kde David Chrištof učí. Letošní běh se oficiálně jmenuje RUN FOR SAFE DRINKING WATER a měl by přinést prostředky na dokončení vrtu.

Chrištof uspořádal na cestě evropskými městy třicet přednášek o pitné vodě. Vysvětloval dětem, že je jí na světě málo a že třeba v Ugandě pro ni lidé musí chodit několik kilometrů a přenášet ji do své vesnice v kanistrech. „Děti to zajímá, přednášky sledují s velkým zaujetím. Vlastně vídám údiv i u dospělých. Jsou udiveni, že je celosvětová situace ohledně vody vážná, ale také je fascinuje, že jsem přiběhl z Prahy až k nim“, říká běžec. Nejčastěji se s lidmi setkává v hospůdkách. „Obědvám v restauracích, abych neztrácel čas vařením. Když někam doběhnu a řeknu, kdo jsem a co dělám, hned je kolem mě plno lidí. Někdy mi zaplatí kafe nebo pivo,“ vyjmenovává. V Česku prý bylo restaurací v každé vesnici několik, ale třeba ve Švýcarsku kolikrát za den nenašel jedinou. A tak si s sebou jako nouzovku vozí müsli tyčinky a banány, abych nepadl do mdlob hlasy,“ vysvětluje.

Největší radost má na svých cestách z kamarádů z Česka, kteří  občas přiletí na smluvené místo a absolvují s ním část trasy. „Já běžím a oni jedou na kole. Je to pro mě vzpruha,“ říká a dodává, že se těší na svou přítelkyni, která mu přijede už brzy naproti a stráví  s ním posledních pár dní v Maroku.

Davidovo dobrodružství můžete sledovat na facebookových stránkách www.facebook.com/WaterIsLife.

Podpořit projekt a poslat finanční příspěvek, kterým se díky tomuto charitativního běhu dosáhne částky 10 000 USD, je možné na otevřený účet http://blueplanetnetwork.org/prague-africa. Všechny příspěvky jdou přímo nadaci Blue Planet Network, neziskové organizaci, která po celém světě financuje projekty zajišťující nezávadnou pitnou vodu.

Přístup k pitné vodě nemá na světě více než miliarda lidí. Další informace k projektu vrtání studny v Ugandě v roce 2012, řízenému nadací Blue Planet Network: http://peerwater.org/en/apps/401-St-Bonaventure-School-Mulajji- Village-Uganda-Africa-

David Chrištof (1979) má za sebou přes 20 maratonů a 13 ultramaratonů, včetně dvou 100 mílových (160 km) běhů. Roku 2007 se zúčastnil běhu kolem světa Blue Planet Run. 20 světových běžců během 95 dní v nepřetržité štafetě přeběhlo 16 zemí, aby upozornili na světový problém s pitnou vodou. Absolvoval také 3800 km dlouhé cyklistické dobrodružství přes 8 evropských zemí za 7 týdnů. David Chrištof absolvoval magisterské studium na St. Cloud State University v Minnesotě v USA a pak pracoval 6 let na amerických universitách jako akademický poradce studentů. Nyní je učitelem angličtiny na Německé škole v Praze.

Autor: (Red)

Reklama, která pomáhá