Bosoběh: Vyzujte boty, nechte své nohy odpočinout

bosoběh.jpg

Zdroj: sxc.hu

Také máte v hlavě ukrytou vzpomínku, jak coby malé dítě běháte u babičky po trávníku na zahradě úplně bosky? Nebo když jste si tehdy po dlouhé túře sedli na palouk a vyzuli pohorky? Doteky měkké trávy jsou pro naše chodidlo tou nejpříjemnější masáží. Možná byste si ji měli dopřát častěji, cítili byste se šťastnější. Ostatně, potvrdí vám to i odborníci.

Reklama, která pomáhá

Bosky chodili naši dávní předci. Lidská noha je tomu krásně uzpůsobena. Jenže člověk ji spoutal do bot a tím nohu zhýčkal. Boty sice umožnily lidem natáhnout krok a snáz zdolávat složitý terén, avšak na druhou stranu zavinily, že lidé své nohy neumí správně používat. Mají v chodidlech menší cit a v důsledku toho všeho si snáz přivodí zranění. Vědci zjistili, že při běhání naboso se na plosce nohou aktivují svaly, které při obutí nefungují. Noha se lépe prokrví. V neposlední řadě se také ukazuje, že běh naboso výrazně snižuje riziko podvrtnutí kotníku, které je naopak v běžeckých botách docela častým jevem.

Ne náhodou přibývá běžců, kteří zahodili tlumené tenisky a vyběhli ven bosky. Všichni vám řeknou, že je přestaly bolet achilovky, kolena i lýtka. „Běhání naboso snižuje riziko chronických poranění. Těmi trpí hlavně lidé, kteří jsou při běhání v odtlumených botách zvyklí našlapovat na patu. Takový pohyb je pro tělo namáhavý a zatěžuje především patu. Otřesy se pak šíří celým tělem. Kdežto když poběžíte bosí, bude vás to nutit našlapovat přirozeně přes přední část chodidla. Však se podívejte, jak je na rozdíl od kostnaté paty měkká. Je pro takový běh přímo stvořena,“ radí Štěpán Horák, popularizátor běhu a bosoběžec, který naboso odběhl Prague international marathon.

Běh naboso, nebo-li bosoběh, se stal populární ve druhé polovině 20. století. Jeho průkopníky v moderních dějinách atletiky byli Abebe Bikila, Bruce Tulloh či Zola Budd. Zatímco ostatní vyrazili na dráhu v tretrách, oni zásadně bosky. Později se tohoto trendu chytily i obuvnické společnosti, které začaly vyrábět boty s podrážkou tenkou tak, že jejich majitel po obutí takřka žádné boty na nohách ani necítil. Výhodou takových bot je podobný pocit, jako by běžel člověk bosky a zároveň jistota, že ho nepíchne včela nebo se nepořeže o střep. Botám s tak nízkou podrážkou se říká minimalistická obuv.

Zmínky o prvních minimalistických botách najdeme hluboko v historii. Ano, řeč je o mokasínech. Historikové věří, že už běžci ve starověkém Řecku běhávali naboso nebo právě v tenkých kožených botkách. Běh naboso vychvaluje také Ájurvéda, nejstarší medicína světa pocházející z Indie. Ájurvéda řeší přírodní cestou všechny zdravotní potíže, se kterými byste šli za lékařem klasické medicíny. Lékaři tehdy neměli žádné přístroje, a tak hledali souvislosti mezi nemocemi a příčinami tak, že zkoumali specifické body na lidském těle. Zjistili, že když budou takové body stimulovat, mohou dosáhnout uzdravení.

Takových bodů, kterým se říká odborně „marmy“, máme po těle víc než sto a některé se nacházejí na ploskách chodidel. „Tyto body jsou důležité pro příjem energie ze země a transformaci této energie do chůze a pohybu. Marmy na pravé noze zvyšují vnitřní teplo, povzbuzují krevní oběh, zlepšují metabolismus a trávicí sílu. Marmy na levé noze mají pro změnu ochlazující účinek, napomáhají snížit zánětlivost a omezují nadbytečnou tvorbu tkání. Například produkci tukových zásob a bulek, kostních výrůstků či nádorů,“ vysvětluje Michaela Jarolímová z pražského centra ájurvédské medicíny Ájurvéda Guru

Marmové body můžeme nejlépe stimulovat chůzí nebo během naboso. „Bosí bychom měli chodit ideálně denně nebo alespoň tak často, jak je to možné. Chůze naboso je z pohledu ájurvédy jednou z nejlevnějších a nejdostupnějších prevencí a zároveň i léčbou už rozvinutých nemocí,“ uzavírá Jarolímová.

Autor: Kateřina Piechowicz

Reklama, která pomáhá

 
 

Mohlo by vás zajímat


Pár slov o běhu

Datum: 10.06.2015
Asi jste už slyšeli rčení, že pohyb je lékem. Nejde pouze o rčení, je to pravda. Množství vědeckých důkazů potvrzuje, že pravidelná pohybová aktivita (150 minut týdně, což představuje 30 minut...
více...

Nevidomý běžec chce zaběhnout 10 kilometrů pod 40 minut

Datum: 30.09.2013
Nadace Leontinka pravidelně vysílá do závodů běžeckého seriálu Česká pojišťovna Mizuno RunTour své běžce, které na trati doprovází traséři. Nejinak to bude při závěrečném závodě...
více...

Běží z Prahy do Maroka, aby vydělal Afričanům na vodu

Datum: 08.07.2013
Učitel David Chrištof měl vždycky dvě touhy. Běhat a pomáhat lidem. Rozhodl se je spojit a uskutečnit charitativní cestu z Prahy do Maroka, kterou má oslovit sponzory a vydělat na stavbu studny...
více...