Celebrity vyberou peníze pro děti s cystickou fibrózou

2.jpg

Zdroj: pořadatelé akce

Cystická fibróza je zlá diagnóza. Lékaři ji odhalí u jednoho ze dvou a půl tisíc dětí. Jen polovina nemocných se v současnosti dožije dvaatřiceti let a život jim ztěžuje řada omezení. Fotbalista a model Adam Klavík a modelka Daniela Fantová pořádají dnes v Brně charitativní večer, kde chtějí vybrat peníze na pomoc nemocným.

Reklama, která pomáhá

Daniela Fantová s Adamem Klavíkem se pohybují ve světě módy a byznysu převážně mezi úspěšnými a bohatými lidmi. Oba jsou si vědomi toho, že měli velké štěstí  a že být zdravý a krásný není samozřejmost. „Chtěli jsme najít způsob, jak se o to rozdělit s potřebnými. Na projektech pro nemocné cystickou fibrózou jsem se podílela už dříve, a protože mě i Adama velmi zasáhly osudy rodin s těmito dětmi, chtěli jsme v této činnosti pokračovat,“ říká Fantová.

S Klavíkem sehnali tým lidí, oslovili osobnosti modelingu a sportu a uspořádali galavečer plný hudby a módních přehlídek. Součástí večera bude dražba sedmi fotografií s osobnostmi. „Ze zkušenosti vím, že se na takové akci dá vybrat čtvrt milionu korun. Doufám, že se takové částce přiblížíme,“ přeje si Daniela. Výtěžek poputuje na konto klubu cystické fibrózy v Brně, který jej pak použije na pomůcky a rehabilitaci pro nemocné.

„Tito lidé pomoc potřebují. A to materiální i psychologickou. Málokdo třeba ví, že rodiny s takto nemocnými dětmi se mezi sebou nemohou potkávat, aby si navzájem dělaly oporu. Děti jsou totiž ohroženy jakoukoliv infekcí, a hrozí, že by si vzájemně mohly předat třeba jen rýmu. I to by jim způsobilo velké komplikace,“ říká modelka.

Cystická fibróza je genetické onemocnění. Postihuje především trávicí a dýchací systém, kde se usazuje hustý hlen. Nemocní musí používat plicní ventilátor až pětkrát denně a provádět plicní cvičení, aby se hlenu zbavili. Pojišťovna sice tento přístroj platí, ale jen ten nejlevnější, který je objemný, těžký a napájený ze sítě. Dítě se tak nemůže nikam vzdálit a musí mít zásuvku pořád na dosah.

Složité je i stravování. Nejenže nemocné děti musejí jíst mnohem vydatnější stravu, ale před každým jídlem také užívat trávicí enzymy. Jejich trávicí soustava i plíce a průdušky jsou neustále vystaveny riziku infekce. Chodí několikrát ročně na preventivní antibiotickou léčbu. Nesmějí sedět ve škole u oken, vedle květin, mazat tabuli a mezi zvířata mohou jen s rouškou. Když jdou na záchod, musí ho před použitím někdo vydrhnout savem.

Dětem s cystickou fibrózu se také říká „slané děti“. Mají asi pětkrát slanější pot. Podle toho si někdy maminky poprvé všimnou, že něco není v pořádku.

Galavečer se koná v pátek 31. května 2013 od 19. hodin v Best Western Premier Hotel International Brno. Je pro zvané, avšak podle slov Daniely Fantové není vstup nijak omezen. Pokud by chtěl někdo přijít a finančně pomoci, je zván.

Autor: Kateřina Piechowicz

Reklama, která pomáhá

 
 

Mohlo by vás zajímat


Švestka pro Helppes

Datum: 31.03.2014
V úterý 1. Dubna 2014 od 19:00 se v Žižkovském divadle Járy Cimrmana odehraje benefiční představení „Švestka pro Helppes“. Zakoupením vstupenky na toto představení přispějí diváci na výcvik...
více...