Dech usvědčí nemoci i pachatele zločinů

dychani2.jpg

Zdroj: sxc.hu

Chemické látky v lidském dechu jsou natolik unikátní, že je díky nim unikátní i dech každého člověka. Vědci z Curyšské univerzity přišli to, že by se tato zvláštnost mohla využívat nejen v medicíně, ale například i v kriminalistice, podobně jako princip otisků prstů.

Reklama, která pomáhá

Na dech se soustřeďuje už mnoho let čínská medicína, při níž lékař hodnotí stav pacienta právě podle něj. Existují i speciálně cvičení psi, kteří podle dechu zjistí, zda dotyčný netrpí rakovinou. Vědci ze Švýcarska se rozhodli jít ještě dále a zjistit, zda by se vzduch z lidských plic nedal využívat i jinak.

Tým zkoumal vzorky dechu jedenácti dobrovolníků, které odebíral čtyřikrát denně během devíti dní. Z  výzkumu vyplývá, že člověk vydechuje odpadní látky, které vznikají na základě chemických procesů v těle. Vědci se zaměřili na složení těchto látek a zjistili, že se u jednotlivých pacientů odlišují.
„Nechápu, proč dech dosud v v medicíně nesloužil při vědecké diagnostice,“ řekl BBC Renato Zenobi, který výzkum na Švýcarském technologickém institutu v Curychu vedl.

Dech všech dobrovolníků obsahoval kromě klasického oxidu uhličitého nebo páry také asi sto dalších látek, jejichž složení se u konkrétního člověka během výzkumu neměnilo. Vědci hovoří o takzvaném otisku dechu a předpokládají, že se poznatky dobře využijí nejen v medicíně. Zjištění složení dechu je totiž neinvazivní a ve srovnání s odběrem krve mnohem jednodušší.

Švýcarský vědecký tým se teď zaměří na vývoj metod, které by z dechu byly schopny odhalit astma nebo zhoubné nádory.

Autor: Nela André

Reklama, která pomáhá

 
 

Mohlo by vás zajímat


BigBrain: Vědci sestavili dosud nejdetailnější model mozku ve 3D

Datum: 24.06.2013
Tým vědců z Německa a Kanady sestavil unikátní model lidského mozku „BigBrain“. Je v třetím rozměru a umožní studovat tento orgán mnohem detailněji. Svým úspěchem se výzkumníci pochlubili...
více...

Vědci vypěstovali první bioledviny

Datum: 22.05.2013
Americkým vědcům se v polovině dubna podařilo vypěstovat první uměle vytvořené ledviny, které pojmenovali jako takzvané bioledviny. Orgány transplantovali krysám, u nichž začaly bez obtíží...
více...

Kolik je vám metabolických let?

Datum: 01.05.2013
Stává se vám, že se cítíte staří a přitom patříte mezi „mladé“, nebo je vám naopak podle občanky šedesát a „z nějakého důvodu“ se cítíte daleko mladší? Není v tom žádná magie....
více...