Facebook je jako procházka v parku. Udělá vám dobře, tvrdí vědci

20783_10151848827816729_587339413_n.jpg

Myslíte si, že vás sociální sítě okrádají o čas a skutečné štěstí? Omyl. Britští vědci přišli na to, že prohlížení starších příspěvků a fotografií na vlastním profilu Facebooku dokáže zlepšit lidem náladu. Studie, kterou vědci z univerzity v Portsmouthu představili, tvrdí, že vzpomínání nad Facebookem je stejně přínosné jako třeba procházka v parku.

Reklama, která pomáhá

Vše se odvíjí od faktu, že lidé na svou zeď obvykle „postují“ jen ty věci, které je potěšily nebo zde umísťují fotografie, které jsou pozitivní. Když se pak dotyčný ke svým starým příspěvkům vrátí, vzpomíná na hezké chvíle a zlepší se mu nálada. Právě z toho důvodu Facebook pomáhá zejména lidem s depresivními a úzkostnými stavy. Podle deníku Daily Mail je ideální i pro pacienty s poruchou paměti.

Alice Goodová, která se na výzkumu podílela, neskrývá své překvapení nad výsledky studie. „Dřívější poznatky nám ukazovaly, že Facebook působí na člověka přesně opačně – tedy že duševní zdraví ohrožuje. Nynější výzkum naznačuje, že čím více jsou lidé náchylní ke skleslé náladě, tím lepší účinek na ně brouzdání Facebookem má,“ tvrdí Goodová.

Facebook tak neslouží pouze jako nástroj komunikace, ale také jako jakýsi památník, krabice s fotkami z minulosti. „Když máme mizernou náladu, je velmi těžké vzpomenout si na to, že je nám někdy opravdu hezky. Pozitivní příspěvky na zdi nám tento fakt dokážu připomenout,“ objasnila psycholožka Clare Wilsonová.

Svůj výzkum vědecký tým aplikoval na 144 lidech s průměrným věkem 34 let. Současně mělo 39% lidí v minulosti nějaké psychické problémy a většina se přihlásí na svůj facebookový profil alespoň jednou denně. Vědci se teď chystají na mnohem větší vzorek respondentů, aby svoji hypotézu potvrdili.

Ale není nač čekat. Zkuste si svoji fb - historií projít právě teď. A napište, jestli vám skutečně zvedla náladu. Jestli ano, třeba se nám podaří vyslat vlnu pozitivní energie a udělat další Dobrou Věc.

Autor: (nel)

Reklama, která pomáhá