I sídliště může být designová „vyhrávka“, když se sousedi domluví

Spořilov 3.jpg

Foto: Kateřina Piechowicz

Lidé na sídlišti mnohdy ani neví, kdo bydlí ve dveřích naproti. A pohled z oken obvykle také nepotěší. V jednom zákoutí staré pískoviště, v druhém nevzhledné přerostlé keře. Města sice sídliště postupně vylepšují, ale vesměs to skončí jen novým dětským hřištěm. Ve Frýdku-Místku to vzali lidé do svých rukou a rozhodli se chovat jako opravdoví sousedé. Sídliště Spořilov si chtějí předělat podle svých představ.

Reklama, která pomáhá

Spořilovští nejprve založili občanské sdružení. Ve sklepě jednoho z domů si zřídili klubovnu, kde se pravidelně scházejí. „Chtěli jsme do toho zatáhnout i další lidi, ale nevěděli jsme jak. Každý je ve svém bytě zavřený a málokomu se chce udělat něco ve prospěch všech. Zkusili jsme proto uspořádat nejdřív nějakou seznamovací akci. Bleší trh a pak Mikulášskou nadílku. Mělo to obrovský úspěch. Sešla se nás skoro stovka sousedů. Někdo upekl buchtu, jiný uvařil kafe. Mnozí, co na Spořilově bydleli dlouhá léta, se konečně seznámili s ostatními,“ popisuje začátek jedna ze zakladatelek Občanského sdružení obyvatel Spořilova Zuzana Pavlechová.

Dětí tu žije hodně a jedno zchátralé pískoviště jim nestačí. Na tom se shodli všichni. Sdružení se proto pustilo do odvážného projektu. „U města jsme s žádostí o peníze nepochodili, a tak jsme si zažádali o grant u nadace ČEZ. Projekt se jim líbil, tak nám vyhověli. Za získané prostředky jsme nechali postavit moderní hřiště s několika prolézačkami, pískovištěm a lavičkami,“ říká předseda sdružení Ondřej Heřman. 

A to byl teprve začátek. „Když jsme viděli, že si můžeme peníze sehnat sami, rozhodli jsme se zušlechtit další prostor. A proč troškařit? Když už se jednou pustíme do práce, mohlo by sídliště vypadat úplně jinak než všechny ostatní. S tím jsme oslovili mladé architekty z liberecké Technické univerzity a požádali je, aby se pokusili navrhnout něco hodně nezvyklého a originálního,“ vzpomíná Heřman.

Na jaře přivezli architekti Spořilovanům svoje návrhy. „Půjčili jsme si vojenský stan a tam díla vystavili. Obešli jsme vchody a pozvali všechny sousedy, aby se přišli podívat a vyjádřit,“ říká Zuzana Pavlechová. Naléval se svařák, pojídaly jednohubky a sousedé se bavili.

Mnohé nápady je velmi zaujaly. Od miniamfiteátru až po otevřenou dětskou klubovnu umístěnou v nevyužívaném sklepě. Na jiném návrhu zase rozbité betonové chodníčky nahradily sypané pěšiny, neupravené travnaté plochy se změnily v zahrádky a místo sušáků na prádlo, kterých je zbytečně mnoho, zase vzniklo hřiště pro dospělé. „Není to vtip. Na hřiště pro seniory už jsme získali půl milionu z nadace OKD. Chceme nakoupit cvičidla, na kterých by svá těla protáhly starší ročníky. V zahraničí je to na sídlištích běžné. Tak proč my bychom nemohli být průkopníci u nás,“ usmívá se Zuzana Pavlechová.
Stavět se má začít letos v létě.

Autor: Kateřina Piechowicz

Reklama, která pomáhá