Jana Vlková: Chtěla bych zase lidem vrátit radost z jídla

vlkova.JPG

Zdroj: archiv redakce

Řada lidí má se stravováním problémy. Jana Vlková se to rozhodla změnit. V Česku založila kulinární koučink, prostřednictvím kterého zlepšuje vztah Čechů k jídlu.

Reklama, která pomáhá

Jak se liší kulinární koučink od setkání s výživovým poradcem nebo dietologem?
Řeší především otázku „jak jíme“, kdežto většina dietologů řeší jen „co a kolik jíme“.  Koučink nikoho neměří, neváží, nehodnotí, nepracuje s žádnými tabulkami ani čísly, je to spíš poradenství. Metoda klade otázky, snaží se pomoci s rozmotáním osobních příběhů, ukazuje možné cesty do budoucnosti. Nedokáže však změnit něčí stravovací návyky ani osobnost. To musí každý sám a kulinární koučink je tu proto, aby s tím efektivně pomohl. 

Když se objednám na schůzku, co mě čeká?
Nejdřív po vás budu chtít váš kulinární deníček. To znamená podrobný záznam, kdy a jak jste jedla a také co. Důležité jsou především drobnosti jako například „jeden dílek housky s medem, co nechaly děti od snídaně, když jsem dávala nádobí do myčky“.  To bude náš start, od nějž se odvíjejí další otázky. Pokud jsou otázky nepříjemné, nemusíte na ně odpovídat nahlas. Můžete si je pro sebe nechat na doma, odpovědět později nebo třeba nikdy. Počet sezení je u každého individuální, ale jedno je jisté. Výsledek můžete očekávat nejdříve za čtyřicet dní. To je pro tělo magické číslo.

Jak vás tato metoda napadla?
Sestavila jsem ji sama podle zkušeností nasbíraných za posledních patnáct let. Jídlo, které má být příjemnou fyzickou činností, se stalo stresem. Rozhodla jsem se z něj vrátit lidem radost.

Opravdu je možné vypěstovat lásku k jídlu v každém člověku? 
Jídlo má mnoho aspektů a jeden z nich je společenský. Slouží jako prostředek navazování vztahů a upevňování stávajících. Láska k jídlu lze určitě podnítit, pokud je vyřadíte z kategorie „palivo“ a dáte si je do kategorie hračka, zábava a tak podobně. Na kulinární koučink se můžete objednat kdykoliv. Najednou prostě zatoužíte zjistit, jestli jídlo může být kratochvíle a ne otrava.

Dokáže metoda pomoci i s klasickými otázkami, s nimiž se obracíme na různé výživáře a dietology, jako například závislost na sladkém a podobně?
Kulinární koučink neřeší nic, na co jsou nějaké diagnózy. Obezita, anorexie a různé závislosti na některých potravinách patří kolegům psychoterapeutům.

Pomůže mi zhubnout?
Jedním ze záměrů, a schválně nepoužívám slovo cíl, je usmíření se s vlastním tělem. Lepším stravováním se obvykle dostaví zhubnutí, ale především přijde radost ze života, která zlepší celkovou kondici. Jak správně jíst, na to není žádný patent, to je individuální. Jídlo, které budete vybírat s radostí a se zaujetím bude nejspíš i zdravé. Jestli teď nemáte vztah k jídlu, tak si položte otázku, jestli to chcete jinak. Pokud ano, pak jste na startu.

Jak se díváte na alkohol a cigarety?
Kulinární koučink alkohol nezná. Zná pivečko, víno nebo slivovici, ale všechno jen v dávkách, které dotvářejí a podtrhují chuť jídel, spojují jednotlivé chody v menu. Nedoporučuji pít bez jídla, pak je to konzumace alkoholu. Cigarety jsou špatné, kazí chuť čehokoli a závislost na nich je dost silná.

Více informací o kulinárním koučinku najdete na www.kulinarnikoucink.cz.

Autor: Jana Rýznerová

Reklama, která pomáhá

 
 

Mohlo by vás zajímat


Jarní očista organismu už se blíží – zkuste ji letos i vy

Datum: 14.02.2014
Blíží se jaro a to je ten správný čas na očistu našeho těla. Po dlouhé zimě je v tomto období náš organismu nejlépe na detoxikaci nachystán. V zimě je naše tělo zatěžováno těžkými...
více...

Metabolismus, motor vašeho hubnutí

Datum: 02.01.2014
Zimní období je pro náš organismus velice náročným obdobím. Naše tělo bojuje s chladem, inverzí i s náporem nejrůznějších bacilů. Bohužel ale ani my svému tělu příliš nepomáháme, málo se...
více...

Diety, které vám mohou ublížit

Datum: 13.09.2013
Jsou oblíbené, vyhledávaní, hubnou podle nich celebrity a všude o nich neustále čteme. Světoznámé diety lákají svou jednoduchostí i zaručeným efektem. Jsou mezi nimi ale takové, kterými si...
více...