Je horko a vlhko. Klíšťata jsou mimořádně nebezpečná

800px-Ixodus_ricinus_5x.jpg

Foto: Richard Bartz | Zdroj: wikipedia.org

Devět z deseti, přičemž právě desítka značí nejvyšší riziko. To je varování, které vydal Český hydrometeorologický ústav na nadcházející víkend. Čeho se týká? Klíšťat. Při kombinaci vyšších teplot a zvýšené vlhkosti mají tyhle malé potvůrky mimořádnou chuť na krev.

Reklama, která pomáhá

A co stupeň číslo devět v aktivitě klíšťat znamená? „Termín lze zjednodušeně popsat jako podíl klíšťat, která jsou připravena k napadení hostitele, na celkové populaci klíštěte v dané lokalitě. To znamená, že čím větší je počet takto aktivních klíšťat, tím vyšší je i stupeň rizika,“ vysvětlil vedoucí oddělení biometeorologických aplikací Českého hydrometeorologického ústavu Tomáš Vráblík.

Odborníci při takhle zvýšeném riziku doporučují vyhnout se listnatým a smíšeným lesům. A když už do nich zamíříte, tak se držte pouze na zpevněných cestách. Použití repelentu a prohlídka těla by měla být samozřejmost. „Minulý víkend jsem poprvé vyrazil na kolo do přírody. Doma jsem pak na těle objevil tři malá klíšťata,“ potvrdil pravdivost varování Petr Hudec z Blanska.

Napadení klíšťaty hrozí také při procházce vysokou trávou nebo křovím. Nejčastějšími oblastmi s jejich výskytem jsou zalesněné lokality kolem vodních toků.

Klíšťata přenášejí nebezpečné infekce. K nejznámějším patří lymská borelióza a klíšťová encefalitida. Proti první z nich přitom neexistuje očkování, obě můžou být smrtelné nebo vést k trvalým zdravotním následkům. Velké riziko představují především pro staré a oslabené lidi.

Jak správně vytáhnout klíště?

  • Na místo, kde je klíště přisáté, naneste dezinfekci (například jodové či alkoholové preparáty).
  • Chvíli počkejte.
  • Klíště odstraňte.  Vytáhnějte je nejlépe pinzetou nebo speciálně upravenou lopatičkou se zářezem vikláním, případně točením.
  • Směr točení je libovolný, zato se doporučuje použít rukavice. Pokud totiž člověk klíště omylem rozmáčkne, může se nakazit.
  • Místo opět vydezinfikujte.

Autor: (vlk)

Reklama, která pomáhá

 
 

Mohlo by vás zajímat


Hygienička: Klíšťata míří z přírody do měst

Datum: 06.05.2013
Jsou sice malá a slepá, ale člověku mohou řádně zkomplikovat život. Řeč je o klíšťatech, kvůli kterým ročně onemocní encefalitidou nebo boreliózou tisíce lidí. Jak se proti klíšťatům...
více...