Kolik je vám metabolických let?

vek.jpg

Zdroj: sxc.hu

Stává se vám, že se cítíte staří a přitom patříte mezi „mladé“, nebo je vám naopak podle občanky šedesát a „z nějakého důvodu“ se cítíte daleko mladší? Není v tom žádná magie. Celá záhada se jmenuje metabolický věk.

Reklama, která pomáhá

Pojem metabolický věk je v českém prostředí poměrně nový. Vyjadřuje se jím číslo vypočítané jako srovnání hodnoty bazální metabolické spotřeby člověka (BMR) s průměrnou hodnotou této veličiny u lidí stejného věku.

Abychom pochopili, co znamená metabolický věk, musíme si uvědomit co je to bazální metabolismus neboli metabolický výdej energie. Bazálním metabolickým výdejem se rozumí množství energie vydané v klidovém stavu v teplotně neutrálním prostředí na lačno. Jinými slovy – kolik energie člověk „vydává“ aniž by cokoli dělal. Energie zajišťuje jen fungování životně důležitých orgánů, jako jsou srdce, plíce, mozek, játra, ledviny, svaly a kůže.

Hodnota BMR je ovlivněná věkem, pohlavím hmotnosti, výškou, množstvím svalů a celou řadou dalších faktorů. Důležitou roli při výpočtu metabolického věku hraje samozřejmě celkový zdravotní stav člověka, stres, prodělané onemocnění a redukční diety. Je-li hodnota BMR nízká, metabolický věk člověka bude vyšší než věk skutečný a naopak. V případě, že metabolický věk člověka je nižší než skutečný, znamená to, že tělo je opravdu v dobrém stavu.

Pro výpočet metabolického věku slouží celá řada metod. Některé z těch současných jsou velmi přesné. Odborníci vám díky nim mohou doporučit skutečně vhodnou životosprávu.

Obecně lze říct, že lidé vykazující při měření vysokou hodnotu tuku a nízkou hodnotu svalů mají metabolický věk vyšší než je jejích skutečný věk. Není třeba ale kvůli tomu panikařit. Například dietoložka Michaela Özdogan Schafferová zdůrazňuje, že metabolický věk je parametr, na kterém se projeví i malá změna k lepšímu. „Nedoporučujeme rychlou redukci způsobenou hladovkami, nevyváženými dietami a nepřirozeným růstem svalové hmoty,“ říká Schafferová. Cílem měření metabolického věku je zjištění objektivního stavu těla. Díky tomu lze pak měnit návyky a životní styl. 

Vědci z Univerzity v Rochesteru zdůrazňují, že hodnota bazální metabolické spotřeby velmi závisí na pohlaví, věku a také etnickém původu. Zjistili, že každý člověk může již po svých dvacátých narozeninách očekávat, že se jeho metabolismus bude každých deset let zpomalovat až o dvě procenta. Muži mají díky většímu množství svalové hmoty a velikosti vnitřních orgánů vyšší hodnotu BMR než ženy. Některé studie provedené na výše zmíněné univerzitě ukazují, že BMR je rozdílná mezi lidmi pocházejícími z různých etnických skupin. V současnosti například probíhá výzkum, který se snaží odpovědět na otázku, proč mají africké ženy pomalejší změny metabolismu než bělošky.

Autor: Alena Novotná

Reklama, která pomáhá

 
 

Mohlo by vás zajímat


BigBrain: Vědci sestavili dosud nejdetailnější model mozku ve 3D

Datum: 24.06.2013
Tým vědců z Německa a Kanady sestavil unikátní model lidského mozku „BigBrain“. Je v třetím rozměru a umožní studovat tento orgán mnohem detailněji. Svým úspěchem se výzkumníci pochlubili...
více...

Vědci vypěstovali první bioledviny

Datum: 22.05.2013
Americkým vědcům se v polovině dubna podařilo vypěstovat první uměle vytvořené ledviny, které pojmenovali jako takzvané bioledviny. Orgány transplantovali krysám, u nichž začaly bez obtíží...
více...

Dech usvědčí nemoci i pachatele zločinů

Datum: 24.04.2013
Chemické látky v lidském dechu jsou natolik unikátní, že je díky nim unikátní i dech každého člověka. Vědci z Curyšské univerzity přišli to, že by se tato zvláštnost mohla využívat nejen...
více...