Lenka Čuprová si za pomoc sídlištním dětem vysloužila ČASovanou botu

R_BS6B4bIVhtFArk7CctXehJk4l0hUCEMu4VbU8BDuM.jpg

Zdroj: Ratolest Brno

Už čtvrtým rokem pomáhá ohroženým dětem a mladým lidem z brněnských sídlišť, kteří se dostali do problémů. Teď za svoji obětavost dostala odměnu. Sociální pracovnice Lenka Čuprová z Ratolesti Brno byla vyhlášena Osobností roku 2012 mezi pracovníky nízkoprahových programů. Získala tak prestižní ocenění ČASovaná bota.

Reklama, která pomáhá

Co pro vás tahle cena znamená?
 Mám z ní radost. Beru ji jako zpětnou vazbu od kolegů z oboru, kteří tím říkají, že směr, kterým jdu, je správný. I když je ta práce mnohdy psychicky a fyzicky hodně náročná, vnímám, že do mě byla vložena důvěra, a tak musím makat, abych si ji zasloužila. Bez týmu bych ale žádnou osobností roku nebyla. Úspěch je zásluhou všech z Ratolesti Brno a dalších lidí, kteří mě v práci podporují. Za to jim patří velký dík, stejně jako všem, kteří by nás chtěli finančně podpořit.

Pomáháte ohroženým dětem a mladým z brněnských sídlišť, kteří se dostali do problémů. Můžete svoji práci přiblížit?
Staráme se o lidi od dvanácti do šestadvaceti let. Pomáháme jim řešit problémy zdarma a anonymně, chodíme za nimi na místa, kde se sami zdržují. Důležitá je přitom nejen pomoc, ale také včasná prevence. Máme jak ambulantní část, tak i terénní. Dva páry pracovníků vyráží  na sídliště, kde vyhledáváme děti, které takříkajíc zabíjí čas zevlováním, nemají koníčky, které by je zabavily a do jisté míry mají zkušenosti s drogami.

S čím jim pomáháte?
Tak především jim nabízíme pokec o situacích, které zažívají. Snažíme se jim pomoct i jinak. Poskytujeme poradenství všeho druhu, třeba v dluhové oblasti, ale hlavně se jim snažíme nabídnout výplň volného času. Ať už miniakcemi nebo většími volnočasovkami, jako je třeba návštěva aquaparku, lasergame nebo třeba motokár.  

Které problémy, s nimiž se setkáváte, jsou podle vás nejzávažnější?
Těžko vybrat jeden. Dá se říct, že se prolínají. Třeba marihuanu dost často berou jako samozřejmost, mají ji na stejné úrovni s cigaretami. Dost teď řešíme i dluhy, protože jsme zjistili, že podstatná část našich klientů má zkušenosti s jízdou načerno nebo nezaplacenými účty u telefonních společností a podobně. Pak se dostávají do dluhové spirály, kterou se jim snažíme pomoct řešit. Radíme i se školou, s problémy v rodině nebo třeba u holek okolo patnácti let ohledně sexuálního chování.

S jakým složitějším případem jste třeba pomohla?
Řešíme teď problémy jedné klientky a jejího přítele, kteří mají problém se zákonem. Zdá se, že je to na dobré cestě a vyhne se vězení. Z toho mám radost. Mnohdy ale nejde o velké „případy“, spíš děláme takové drobné kroky. Ale i ty jsou hrozně důležité. Člověk se často musí snažit vytěžit z minima času maximum. Kolikrát se ani nedozví, jak to s tou pomocí dopadlo, což je někdy trochu demotivující. 

Přijímají lidé vaši pomoc snadno, nebo je těžké je přesvědčit?
To je hodně individuální záležitost. Nehrajeme si na rodiče ani učitele. Nevnucujeme se a nikoho neodsuzujeme ani nesoudíme. Přijímáme je takové, jací jsou. To je naše výhoda. Když je problém, snažíme se ukázat obě strany mince a necháváme na nich, jak se sami rozhodnou.

Jste jedním z průkopníků na poli online terénní práce s dětmi a mládeží. Můžete k tomu říct více?
Možná to zní honosně, ale nejde o nic převratného. Víme, že je spousta dětí, kteří svůj čas tráví online na úkor fyzického kontaktu s partou. Máme svůj facebookový profil, kam si přidáváme lidi, které poznáme osobně. Jsou takoví, kteří se online svěří o problému víc, než když s vámi komunikují s očí do očí. Zároveň se starám o webové stránky www.jdidoklubu.cz, kam se na nás můžou online obracet. A vůbec to nemusí být pouze z Brna.

ČASovaná bota

Cena je uznání lidem, kteří obětavě a za málo peněz pracují v první linii. Jde o ocenění za dobrou práci a dosažené výsledky v oblasti nízkoprahových služeb. Klienty těchto služeb jsou zejména děti a mládež, lidé bez domova nebo uživatelé drog. Cena je vyhlašována ve třech kategoriích. V kategorii Pracovní tým roku byl v letošním roce oceněn Nízkoprahový klub Vrakbar z Jihlavy, v kategorii Osobnost roku zvítězila Lenka Čuprová z Ratolesti Brno a Skokanem roku se stal Terénní program pro rodiny Šance pro Tebe z Chrudimi.

Autor: (vlk)

Reklama, která pomáhá

 
 

Mohlo by vás zajímat


Domov Simeon obdržel čestné uznání

Datum: 30.11.2013
Ministerstvo práce a sociálních věcí převzalo záštitu nad soutěží o nejlepšího poskytovatele sociálních služeb v České republice – Ceny kvality v sociální péči. Cílem soutěže je...
více...