Lidé v Česku darovali Africe sedm tisíc kol

africké děti na českých kolech.jpg

Zdroj: (red)

Richard Gazda a Roman Posolda rozjeli unikátní projekt. Od lidí v celé v České republice vybírají stará kola, ta postupně opravují a vozí je dětem do Afriky, aby měly na čem jezdit do školy.

Reklama, která pomáhá

Inspirací se staly charitativní organizace Jole Rider a hnutí Bicycles for Humanity. „Když jsem na vlastní oči viděl, jak to v Africe funguje, jak důležitá věc může jeden bicykl v rodině být, úplně jsem té myšlence propadl,“ vzpomíná spoluzakladatel sdružení Kola pro Afriku Richard Gazda. Samozřejmě se nabízela otázka, jestli se v Česku vůbec najdou lidé ochotní darovat staré kolo někomu, koho vůbec neznají. A jestli se najdou dobrovolníci, kteří poskytnou zdarma prostor na uskladnění. „neměl jsem velké obavy. Věřil jsem, že touha pomáhat je v českých lidech hluboce zakořeněná. A čísla to ostatně potvrzují!  Za jeden rok, co existujeme, vzniklo v celé republice přes sedmdesát sběrných míst. Lidé se sami hlásili, že chtějí pomoci. Sběrná místa vznikala ve školkách, kostelích, lidé pro je zřizovali v garážích. Stejně tak jsme byli mile překvapení počtem kol, která se v těch sběrných místech začala střádat. Dnes už jich je sedm tisíc,“ vyjmenovává Gazda.

Kola se sváží ze sběrných míst do centrálního skladu v Ostravě – Koblově, kde je opravují lidé ze sdružení Nová šance. Jedná se o bezdomovce a čas od času i o vězně z Heřmanic, pro které je návrat do společnosti složitý.

Opravená kola z Koblova putují až do daleké Gambie. „Spousta lidí nechápe, proč zrovna Afrika, proč kola, proč humanitární a charitativní pomoc. Vždyť i v Evropě jsou oblasti, kde se pomoc hodí. Jenže kdo podmínky v Gambii neviděl, chápe jen stěží. Tamní děti se odmala potýkají s nejrůznějšími obtížemi, které si svobodně nezvolili, tudíž je nemohou ovlivnit. Tam, kam směřujeme naši pomoc, mají děti obtížný přístup ke vzdělání. Do školy je to mnoho kilometrů, které každodenně zdolávají pěšky, což je stojí energii a čas. Není proto výjimkou, že je rodiče nechávají doma, aby pomáhali s obživou. Darovanými koly chceme těmto dětem umožnit cestu ke vzdělání, a tím cestu k lepším zítřkům,“ vysvětluje Gazda.

Kola budou majetkem školy. „Je to proto, abychom měli jistotu, že se neztratí, že se o ně bude stále někdo starat. Poplatek je minimální a myslíme si, že má své opodstatnění. Děti i jejich rodiče budou cítit za vypůjčenou věc větší zodpovědnost,“ vysvětluje.

Do Afriky se prozatím podařilo odvézt jen jeden kontejner s koly. Náklady na dopravu jsou totiž vysoké a sdružení prostředky stále shání.  Ale i to už Gazda částečně vyřešil. Založil second-hand, jehož všechen zisk použije právě na dopravu. Obchod se jmenuje Moment a lidé ho najdou v centru Ostravy na Českobratrské ulici. Má neotřelý design a oblečení je vystavené na stylových stojanech z cyklistických řídítek.

Další prostředky sdružení získalo například na festivalu Colours of Ostrava. „Lidé nám vyjádřili velkou podporu. Vybrané peníze nám umožní převést další kontejner,“ dodal Gazda.

Fakta o projektu:

Česká organizace Kola pro Afriku, obecně prospěšná společnost, která byla založena v roce 2012 v Ostravě. Jejím posláním je umožnit dětem v Africe cestu ke vzdělání.

Během jednoročního fungování společnosti se podařilo vytvořit přes 70 sběrných míst po celé ČR a vybrat přes 7000 kol.

Sběrná místa v republice stále vznikají. Máte-li zájem o spolupráci, informace najdete na webu sdružení:http://www.kolaproafriku.cz/

 

Autor: (Kateřina Piechowicz)

Reklama, která pomáhá

 
 

Mohlo by vás zajímat


Kola pro Afriku, obecně prospěšná společnost, a její aktivity

Datum: 04.03.2014
Společnost  Kola pro Afriku působí v České republice již třetí rok a její primárním cílem je dopomoci dětem v Africe ke vzdělání tím, že jim usnadní cestu. Ač to zní pro Evropana takřka...
více...