Mák - ošetří vaše suché ruce

vlčí mák.jpg

Zdroj: freeimages.com

Jeho křehké lupínky květů rychle vadnou, ve váze dlouho nevydrží, ale i tak jsou nádherné a jsou neutuchajícím zdrojem inspirace různých malířů a umělců.
Lidová jména -  máček, vlčí květ, divoký mák, ohníček, Maková panenka, paničky, červánčí a jiné.

Reklama, která pomáhá

Mák je jednoletá bylina vysoká 20 až 80 cm s přímým slabě rozvětveným stonkem, spodní listy řapíkaté, vrchní přisedlé a ostře zubaté. Jednotlivé květy na koncích stonků jsou před rozvitím sehnuté a korunní plátky jsou kryty dvěma kališními lístky.  Květ rostliny jsou čtyři široké sytě červené korunní lístky, navzájem se překrývají a na bázi mají často fialovou až černou skvrnu. Celá rostlina je štětinatá. Plod je tobolka makovice vejčitého tvaru, po dozrání dřevnatí. Drobná modrošedá semena (1mm velká) vypadávají otvorem pod zaschlým věncem blizen. Mák je čeledi makovité.

Vyskytuje se na polích, loukách, rumištích. Rozšířil se po celém světě, pochází ze Středomoří.

Sbírají se korunní lupínky, a to bezprostředně před jejich rozvinutím ručně a za suchého počasí. Materiál se suší v tenkých vrstvách ve stínu a občas se načechrává. V sušárnách nesmí teplota překročit 35 °C. Droga se skladuje v uzavřených nádobách a ve tmě. 

Pro semeno se sklízí mák koncem srpna až září. Suché stonky a zbytky makovic užije hospodyňka k přípravě uklidňujícího čaje pro nepokojná nemluvňata

Má velký zdroj bílkovin a vápníku a to 12x vyšší než mléko. Déle kyselinu olejovou, která podporuje zlepšení paměti či snížení krevního tlaku. Semena máku jsou v lidovém léčitelství, pro svůj obsah morfinu, nejznámější sedativum na uklidnění a jako uspávací prostředek.

Lístky máku se používají proti dráždivému kašli a chrapotu, proti plicním choroám a nespavosti. Poslední výzkum označili mák jako potravinu pro preveci rakoviny prsu.

Mák je vhodný i do masážních a aromaterapeutických směsí. Makový olej nemusíte využívat jen v kuchyni. Je mimořádně vhodný k ošetření suché a popraskané pleti, poradí si s ekzémem i zánětem. Díky vysokému obsahu hořčíku a vápníku prospěje vašim nehtům a vlasům. I proto se stal nepostradatelnou součástí kosmetických výrobků.

Uklidňující čaj

Suché stonky a zbytky makovic rozdrtíme a zalijeme v poměru 2 čajové lžičky drogy na šálek vody.

Reklama, která pomáhá