MŮJ NOVÝ ŽIVOT: Pozitivní pohled na boj dětí s rakovinou

ja s Luckou na place-Autorka_Kamila Berndorffová.jpg

Foto: Kamila Berndorffová

Více než rok pracovala lékařka Lucie Cingrošová s fotografkou Kamilou Berndorffovou na projektu MŮJ NOVÝ ŽIVOT, který zachytil život dětí v průběhu léčby rakoviny i po ní. „Chtěli jsme lidem představit dětskou onkologii netradičně. Podívat se na ni pozitivně, abychom ukázali lékařský pokrok a velkou úspěšnost léčby dětí a dospívajících. Pro naše pacienty to navíc byla příležitost, jak alespoň chvíli uniknout z každodenního stereotypu náročné léčby,“ říká Cingrošová.

Reklama, která pomáhá

Vzniklo pětapadesát velkoformátových fotografií rozdělených do pěti tematických cyklů: modeling, malovací den, doma s rodinou, sny a záliby, tábor. Snímky si lidé loni mohli prohlédnout na Staroměstské radnici v Praze a kolovaly po řadě míst České republiky. Od letošního dubna bude výstava pokračovat. Povídali jsme si s autorkou projektu Lucií Cingrošovou.

Slyšela jsem, že původní plán na projekt MŮJ NOVÝ ŽIVOT vznikl v Indii. Je to pravda?
Ano. V Indii jsem v roce 2010 cestovala s kamarády v doprovodu fotografky Kamily Berndorffové, která je tam jako doma. O mou práci na dětské onkologii se Kamila hodně zajímala a zprvu nemohla pochopit, jak můžu o své profesi vyprávět s nadšením. To zkrátka od dětského onkologa nečekala. Domluvily jsme se, že se pokusí pacienty vyfotografovat tak, jak je vnímám já – jako nesmírně statečné děti s obrovskou chutí do života. A od toho už byl jen krůček k uskutečnění projektu MŮJ NOVÝ ŽIVOT, který se takový úhel pohledu na děti s nádorem snaží předat ostatním lidem.

Cíl tohoto projektu je, abychom si všichni uvědomili a připustili, že onkologické onemocnění existuje a může se týkat každého z nás bez ohledu na věk. Od spousty odborníků dnes slýcháme různé názory na to, jestli je rakovina primárně otázkou genového nastavení nebo životního stylu. Co si o tom myslíte vy?
Rozvoj onemocnění předurčuje genetická výbava, kterou následně ovlivní řada dalších vnitřních faktorů. Právě ty vedou k přeměně zdravé buňky v nádorovou. Nelze tedy vždy jednoznačně říci, že jen přítomnost mutace v DNA vede ke vzniku nádorového onemocnění. U dospělých k těmto faktorům navíc přispívá nezdravý životní styl a expozice karcinogenům, takže tam určitě pomůže prevence. V dětské onkologii je to jinak. Děti přeci nekouří, nepijí alkohol, nevystavují se příliš slunečnímu záření. V současné době neznáme všechny faktory, které nádor u dětí způsobí, ale víme, že jeho vzniku nelze předcházet a že diagnóza není vinou ani rodičů ani nevhodného životního stylu. Na klinice léčíme i novorozence. Ti jsou bohužel dobrým příkladem toho, že jejich nemoc nesouvisí s působením vnějších vlivů.

Lékaři se většinou snaží udržovat od svých pacientů odstup, vy se však v projektu mimořádně angažujete. To znamená hlouběji poznat nejen děti, ale i jejich rodiče a celé životní příběhy. Jak se potom bráníte tomu, aby tyto věci příliš komplikovaly váš soukromý život?
Ano, díky projektu MŮJ NOVÝ ŽIVOT mám se svými pacienty a jejich rodinami opravdu velmi blízké vztahy, které mě těší, a hodně z nich čerpám. Jen občas mě zabolí, když se dětem nemoc vrátí nebo když jí dokonce podlehnou. Zpravidla ale zůstávám s rodinami v kontaktu a smutek ze ztráty jejich dítěte můžeme sdílet společně. Když se člověk k druhému citově připoutá, vždycky zkrátka trochu riskuje – často si v souvislosti se „svými“ dětmi vzpomenu na mou oblíbenou pasáž z Malého Prince o lišce a ochočování …

Co plánujete s projektem v letošním roce?
V letošním roce pokračuje putovní fotografická výstava MŮJ NOVÝ ŽIVOT po České republice. Sezónu zahajujeme v Písku v polovině dubna, veškeré informace o plánu výstav jsou dostupné na našem webu www.projektmujnovyzivot.cz. Výstava představuje onkologicky léčené děti optimistickým způsobem a snad napomůže tomu, aby si k nim lidé dokázali najít cestu a nezavírali před nimi oči. Onkologické onemocnění se totiž opravdu týká nás všech. Pro pacienty a jejich rodiny chystáme i letos mnoho zábavných programů. Zapojili jsme do projektu MŮJ NOVÝ ŽIVOT všechna centra pro dětské nádory a leukémie, takže děláme radost stovkám dětí a jejich rodin v celé republice. Cílem takových akcí je rozptýlit je v průběhu náročné onkologické léčby nebo jim po skončené léčbě pomoct znovu se zapojit do normálního života.

Máte možnost setkávat se s vyléčenými dětskými pacienty i jejich rodiči. Jak je změní nemoc?
Diagnóza zhoubného nádoru člověka změní určitě a ze zkušeností s mými pacienty bych řekla, že k dobrému. Myslím, že kvůli svému onemocnění tak trochu předčasně vyspěli. Není pro ně už samozřejmostí chodit do školy, jezdit na výlety s kamarády, chodit do tanečních nebo být třeba jen doma se svou rodinou. Kvůli léčbě strávili všichni měsíce, někdy dokonce roky v nemocnici, a tak na radosti všedního dne a samozřejmě na zdraví svoje a svých blízkých nahlížejí s větší pokorou. Jeden můj pacient si od svého vyléčení nechává holit vlasy, aby mu plešatá hlava trvale připomínala, čím si prošel a že to nakonec zvládnul.

Změnil projekt a práce na něm nějak náhled na onkologii a vaši práci v tomto oboru?
Myslím, že projekt MŮJ NOVÝ ŽIVOT mě utvrdil v tom, jak moc musíme děti léčené na onkologii obdivovat za tu nesmírnou statečnost a sílu bojovat. Prohloubil se také můj obdiv k jejich rodičům. Vždycky jsem si jich nesmírně vážila a uvědomovala si, že právě jejich úloha je velmi těžká. Teď jsem maminkou ročního Mariana a každý den děkuji, že je zdravý. Vím, že se to může kdykoliv změnit a nejsem si jistá, zda bych dovedla být tak statečná jako rodiče mých pacientů.

Autor: Jana Rýznerová

Reklama, která pomáhá

 
 

Mohlo by vás zajímat


Sója pomáhá při prevenci rakoviny

Datum: 30.07.2014
Když se ukázalo, že v některých kulturách se rakovina prsu vyskytuje 4-10× méně často než u Američanů, že poté, co se Japonky přestěhují na Havajské ostrovy, jsou již ve druhé generaci...
více...

Bylinková pomoc při rakovině prsu

Datum: 03.10.2013
Tkáň prsu je složena z tukových mléčných žláz. Ty reagují na měsíční cyklické změny v hladině estrogenu, progesteronu a prolaktinu (hormon tvořený podvěskem mozkovým, stimuluje tvorbu...
více...

Samovyšetření prsu krok za krokem

Datum: 02.10.2013
Samovyšetření prsu je dnes velmi důležitá součást prevence a v mnoha případech vede k časnému podchycení nemoci. Udělejte si s námi teď chvilku čas. Nabízíme Vám krok po kroku jednoduché...
více...