Odmítá Vaše dítě jíst ovoce a zeleninu? Máme pro Vás pár dobrých rad

dite2.jpg

Zdroj: (sxc.hu)

Staré moudro říká - Kdo se nenaučí jíst zeleninu jako dítě, mívá problém i v dospělosti.

Reklama, která pomáhá

Podle nejnovějšího průzkumu až 80% dětí jí málo zeleniny. Výsledkem je, že řada vitaminů dětem (ale i dospělým) chybí. Nejčastěji chybí v populaci vitamin C, vitaminy ze skupiny B, vitamin D a občas také vitamin A a E.

Děti od jednoho roku do dvou let by měly denně sníst celkem sto gramů ve dvou až třech dávkách zeleniny nebo ovoce. Připusťme si, že dětem ne vždy zelenina chutná. I ve vnímání chutí existují mezi lidmi rozdíly. Co jednomu chutná, druhému připadá bez chuti. Navíc se chutě mění v průběhu času. To, že dítě nejí maso ani zeleninu nebo nepije mléko, neznamená, že to nebude konzumovat o pár let později.

Není z toho nutné dělat závažný problém. Rodiče by to ale neměli vzdávat a zeleninu trpělivě nabízet. Dítě potřebuje novou potravinu okusit i vícekrát. Pokud by dítě ani potom zeleninu nechtělo, můžeme vyzkoušet pár triků. Zeleninu lze nastrouhat do jídel, na něž je dítě zvyklé. Syrovou zeleninu je dobré nabídnout před jídlem, kdy je dítě hladové. Zájem dítěte o zeleninu stoupne, když nám bude pomáhat při nákupu a kuchyňské přípravě. Zeleninu dítěti můžeme zkusit podávat i ve formě pro dítě atraktivní, třeba jako dipp k namáčení.

Rozhodně by se za snědení normálního jídla nemělo cokoliv slibovat. Při hlavních chodech by nemělo nic rozptylovat jeho pozornost, žádné puštěné televize, hračky na stole atd. Pokrm by také neměl být ani příliš studený ani příliš horký. Nedávejte dítěti nikdy na talíř víc, než chce nebo, když víte, že není schopno to sníst. Větší porce ho může odrazovat a demotivovat. Doma nebývá problém si přidat.

Mějte zeleninu a ovoce po ruce. Na kuchyňském stole nechte mísu plnou ovoce a zeleniny. Ovocné džusy dejte v ledničce na místo, které je pro děti nejdosažitelnější. Ať je mají na očích hned, když budou hledat něco studeného k pití.

Pokud se vám pokusy nedaří, nezapomeňte jim v období chřipek a v zimních měsících dodat dostatek vitaminů jinou formou. Nejčastěji dětem chybí vitamin C, vitaminy skupiny B, D a vitamin A a E. U dětí vznikne hypovitaminóza, která se projevuje únavou, svalovou bolestí, poruchami spánku, nechutenstvím, průjmy a změnou stavu kůže. Jak tedy dodat dětskému tělu tolik potřebné vitamíny?

Způsobů je několik. První, co každého napadne, jsou nejrůznější dětské vitaminy z lékáren. Pomoci ale mohou i různé bylinky a rostliny.  Vitamin C můžeme doplnit i přírodními produkty například acerola a rakytník či řasy, jako je třeba spirulina, která na sebe dokáže vázat právě vitamin C, ale i B, a také minerály selen, jód, hořčík, zinek a železo. Pozor ale na předávkování. Může dojít k hypervitaminóze.

Přebytek vitaminu C si tělo snadno vyloučí, ale pozor na vitaminy rozpustné v tucích, jako jsou D, E a K. Předávkování vitaminem D způsobuje odvápnění kostí, E způsobuje žaludeční obtíže a průjmy. Vitamin A se ukládá v játrech a způsobuje až otravu.

U vitamínových přípravků rozhodně dodržujte předepsané dávkování.

A na závěr zkuste přidat zeleninu třeba na pizzu nebo ji zabalte do omelety, namixujte salát, uvařte zeleninovou polévku a hlavně vydržte, trpělivost se vyplatí.

Autor: (Viky)

Reklama, která pomáhá

 
 

Mohlo by vás zajímat


5 tipů jak pečovat o dětskou nohu nejen v horkých dnech

Datum: 22.06.2018
Vlna letních veder, která zasáhla Českou republiku, má negativní vliv nejen na dospělé, ale také na děti. V nebezpečí jsou mimo jiné také jejich nohy, na jejichž zdravý vývoj je třeba klást...
více...

Angličtina pro děti? Proč ne, čím dřív, tím líp

Datum: 18.12.2017
V dnešní době je znalost cizího jazyka nezbytností, ale začínat s učením v dospělosti je obvykle dřina. Jde to hůře, a proto je lepší přivést své děti k cizímu jazyku co...
více...

Víte, jak vychovat psychicky odolné dítě?

Datum: 02.05.2017
Životní realita je nelehká a všichni chceme, aby s ní naše děti počítali. Ale jak to udělat a nepokazit jim bezstarostné dětství? Základem všeho je zbavit se úzkosti. Ano, slyšíte správně,...
více...