Pokrok v léčbě rakoviny. Brněnští vědci trefí jen zhoubné buňky

injekce.jpg

Foto: Rotorhead | Zdroj: sxc.hu

Výzkumníci z brněnské Mendelovy univerzity oznámili významný pokrok v léčbě rakoviny. Povedlo se jim najít způsob, jak tuto zákeřnou nemoc léčit účinně a přitom neohrozit zdravé buňky v těle člověka. K pacientům by se mohl dostat už za několik let. Novinka by mohla znamenat světový průlom v léčbě.

Reklama, která pomáhá

Za vším je protein apoferitin, který na sebe léčivo dokáže navázat a přepravit až na místo určení – tedy přímo k nádorovým buňkám. „Díky tomu metoda nezatíží zdravé orgány toxickými látkami,“ objasnila mluvčí Centra transferu technologií Denisa Ranochová.

O apoferitinu lékaři věděli, že dokáže uvnitř svých částic vytvářet dutiny. Schopnosti látky teď využili. Apoferitin tedy funguje jako jakási klec, která v sobě uzavře vysoce toxické protinádorové léčivo a dopraví jej na místo určení. Po cestě se tak toxické látky nedostanou ke zdravým buňkám, působí až v momentě, kdy dosáhnou postiženou tkáň.

Při dosavadní léčbě otráví používaná léčiva celé tělo a mají pro pacienty řadu nepříjemných vedlejších účinků. „Nádory mají vysokou metabolickou aktivitu. Lékaři spoléhají na to, že ostatní buňky jsou méně aktivní, a proto na rozdíl od nádorových přežijí toxický šok způsobený lékem. Ale v nádoru se může vytvořit skupina buněk, které to celé přežijí a vytvoří nový odolný nádor. Jenže lékaři pak už nemůžou zvednout koncentraci léčiva, protože by to nenávratně poškodilo důležité orgány. Proto takovou terapii řada pacientů prostě nepřežije,“ vysvětluje problémy jeden z vědců René Kizek.

Podle něj by se apoferitin mohl pacientům podávat injekčně a v těle by se pohyboval krevním řečištěm až na požadované místo. A jak to správné místo protein pozná? „Má specifickéi molekuly, které mají cílenou vazbu na daný typ nádorové buňky. V místě vazby se pak při změně prostředí uvolní cytostatikum do okolí,“ vysvětlil Kizek.

Momentálně výzkum směřuje k praktickým zkouškám. „Mendelova univerzita už požádala o patent, který chce rozšířit i do zahraničí. Věříme, že se léčba dostane k pacientům za několik let,“ dodala Ranochová.

Autor: Nela André

Reklama, která pomáhá

 
 

Mohlo by vás zajímat


BigBrain: Vědci sestavili dosud nejdetailnější model mozku ve 3D

Datum: 24.06.2013
Tým vědců z Německa a Kanady sestavil unikátní model lidského mozku „BigBrain“. Je v třetím rozměru a umožní studovat tento orgán mnohem detailněji. Svým úspěchem se výzkumníci pochlubili...
více...

Vědci vypěstovali první bioledviny

Datum: 22.05.2013
Americkým vědcům se v polovině dubna podařilo vypěstovat první uměle vytvořené ledviny, které pojmenovali jako takzvané bioledviny. Orgány transplantovali krysám, u nichž začaly bez obtíží...
více...

Kolik je vám metabolických let?

Datum: 01.05.2013
Stává se vám, že se cítíte staří a přitom patříte mezi „mladé“, nebo je vám naopak podle občanky šedesát a „z nějakého důvodu“ se cítíte daleko mladší? Není v tom žádná magie....
více...