Proč dnes děti odmítají dospět?

933475_26267328.jpg

Zdroj: (sxc.hu)

Ještě před dvaceti lety bylo normální, že se lidé ve dvaceti brali, stěhovali se od rodičů pryč a zakládali vlastní životy a vlastní rodiny. Dneska je vše trochu jinak. Děti zůstávají doma u rodičů, přestože jim táhne na třicet. Místo stálé práce se potulují po brigádách a studují klidně i deset let jednu školu. Proč se to děje?

Reklama, která pomáhá

Využívat „mamahotel“ není nic špatného, když se to ovšem děje jednou za čas. Dnešní dospívající se tak nějak zasekli. Podle odborníků tento problém začal o generaci nazpět. Díky změně životního stylu opadla nutnost dětí v rodinách pomáhat. Na druhou stranu rodiče získali mnohem více prostoru pro výchovu, takže svým dětem zakazovali, nakazovali, a když se děti trápily, rodiče jim pomohli. Samostatnost ustoupila do pozadí.

Možná vás napadne ještě jiné slovo – rozmazlenost. Přesně tak se dá nazvat výsledek výchovného postupu u mnoha maminek z předešlé generace. Jejich děti nedostávaly na zadek, leccos jim bylo odpuštěno. Přitom psychologové se shodují na tom, že pár plesknutí přes zadek rozhodně dětem nemůže ublížit. Ba naopak. Díky fyzickému trestu často zpozorní a uvědomí si, že udělaly chybu.

Na pupeční šňůře

Děti se podle statistik rodí stále starším ženám, které si svého potomka často doslova vymodlí. Když se pak dítě narodí, matky přemýšlejí, jak nejlépe jej vychovat. Informací a odborných knih je nekonečně mnoho a rady starších často nová generace moc nebere. Přitom naše babičky a prababičky zvládly vychovat i šest sedm dětí a bez problémů je dovést na práh vlastního života. Tak kde je problém? Současné děti, které za několik let budou řešit, co dál provést se svým životem, to budou mít velmi složité. Vychovávají je často úzkostlivé matky, takže jim nic nedovolí. Nebo mají v mnoha případech ambiciózní rodiče, kteří jim jejich život a volný čas od malička plánují. Řada z nich také nemá žádné povinnosti, takže neposilují ani svůj postoj k odpovědnosti. Díky počítačové technice a internetu jsou také častokrát izolovaní od okolí a svých vrstevníků.

Říká se, že v každé vývojové fázi má člověk jakési okno příležitosti. Každý má v tomto okně ideální nastavení, aby se něco naučil. Jednou je to schopnost naučit se chodit, pak mluvit, psát, počítat. V pozdějším věku zase procházíme oknem příležitosti naučit se fungovat ve společnosti, se svými vrstevníky, v partnerských vztazích. Pokud tyto okna mineme, bude pro nás velmi těžké všechno dohnat. To platí i pro dospělý život. Když se dospělému – nedospělému dítěti nebude chtít odstěhovat od rodičů a postavit se na vlastní nohy, je to zřejmě proto, že má strach. Není připravený, protože se nikdy do podobné situace nedostal. Neumí hospodařit s penězi, neví, jak se o sebe postarat, jak komunikovat s partnerem, jak si najít práci a setrvat v ní. Samostatnost se učí od malička a rodiče by na to neměli zapomínat.

 

Autor: (Nel)

Reklama, která pomáhá

 
 

Mohlo by vás zajímat


Děti a počítačové hry? Stačit by mělo půl hodiny denně

Datum: 25.06.2019
Přemýšlíte nad tím, jestli děti doma pouštět k počítači, nebo jim ho rovnou pořídit? Žijeme v době moderních informačních technologií, takže nemá smysl před nimi předstírat, že počítače...
více...

Udělejte si předvánoční výzdobu z koření

Datum: 10.10.2017
Udělejte si nápaditou vánoční ozdobu na okna, květináče nebo si vytvořte voňavou girlandu. Při vánočním pečení je zcela nepostradatelné koření s teplou vůní, jako například hřebíček,...
více...

Vánoční perníčky

Datum: 14.11.2016
I když není na žádné jiné cukroví čas, na perníčky si ho vždycky udělám. Díky nim dostane byt takovou tu typickou vůni, která se rozplyne po celém domě. S perníčkama pro mne Vánoce...
více...