Pýr plazivý - moudrý nevyhodí tento plevel

pýr.jpg

Zdroj: arleenansanomat.blogspot.cz

Pýr plazivý je posuzován především jako velice nebezpečný plevel, jehož výskyt je nutno regulovat jak vhodným agrotechnickým postupem, tak i chemicky. Jako u většiny škodících rostlin lze i zde najít vlastnosti, pro které si zaslouží nebýt zcela vyhuben.

Reklama, která pomáhá

Pýr plazivý je vytrvalá, 40-100 cm vysoká tráva, vyrůstající z plazivého, článkovaného oddenku, který se v zemi doširoka rozlézá a rozvětvuje. Stébla jsou řídce porostlá úzkými, čárkovitými, drsnými listy, které vyrůstají z poševních kolínek. Jsou zakončené klasem, složeným ze dvou řad pětikvětých klásků. Květy drobné, lehce natočené. Plody jsou zrna. Období květu je v červnu až srpnu. Lidová jména - divoké žito, pejrovka.

Pýr plazivý se vyskytuje na obdělávaných i neobdělávaných půdách na celém světě, s výjimkou extrémně severních a extrémně jižních poloh. Upřednostňuje lehké humózní a písčité půdy, ale roste i na všech ostatních půdních typech kromě na navátých píscích a bažinách. Vyskytuje se v Evropě, Asii.

Pro léčebné účely se sbírají oddenky, většinou při kultivačních pracích a při sklizni. Oddenky se důkladně omyjí, zbaví se kořínků a zelených částí a ještě v čerstvém stavu se rozdrtí. Poté se rychle usuší na slunci.

Sbírat se však může i kvetoucí nať v jarním období, její léčivé účinky jsou jen nepatrně slabší.

Velmi účinná bylina při zánětech močového měchýře a jiných chorobách močového ústrojí - kameny a písek  v močových cestách. Čistí ledviny a je vhodný k detoxikaci.

Lidové léčitelství zná ještě další indikace, např. chronické kožní vyrážky, revmatické potíže, působí proti dně a snižuje cholesterol.

Čaj z pýru 

2 lžičky sušené drogy zalijeme 0,25 ml studené vody, přivedeme k varu a cca 5-10 min povaříme. Slijeme a užíváme několikrát denně, podle závažnosti potíží.
Pýr můžeme také přidávat do bylinných čajových směsí při nachlazení, infekčních onemocněních nebo trávících potížích

Pozor! Nezaměňovat s podobnými rostlinami: jílek mámivý a prstnatec obyčejný.

Reklama, která pomáhá