Rakovinu měli už neandrtálci

439px-Homo_neanderthalensis_adult_male_-_head_model_-_Smithsonian_Museum_of_Natural_History_-_2012-05-17.jpg

Zdroj: wikipedia.org

Je mu 120 tisíc let, pochází z Chorvatska, a když byl ještě naživu, trpěl rakovinou. Vědci provedli výzkum na žebru člověka neandrtálského, které objevili už před mnoha lety, a zjistili, že měl muž zřejmě zhoubný nádor. Potvrdili tak, že rakovina je stará, jako lidstvo samo a ani čisté životní prostředí před ní člověka úplně neochrání.

Reklama, která pomáhá

Kost neandrtálce objevili vědci v oblasti jeskyně Krapina v severním Chorvatsku už mnohem dříve, okolo roku 1900, ale nikdy jí nevěnovali příliš pozornosti. Teprve nyní se zaměřili na projevy rakoviny. Jejich zjištění publikoval odborný časopis PLOS One. V kosti odbornici objevili prázdné místo, kde se kdysi nacházel nádor z měkkých tkání.

Neandrtálec podle vědců trpěl takzvanou fibrózní dysplázií, typem rakoviny, u kterého kostní tkáň nahrazuje buněčné vazivo. V moderní lidské populaci se tato nemoc vyskytuje častěji než jiná nádorová onemocnění kostí. O tom, že by jí ovšem trpěli i neandrtálci, kteří se dožívali zhruba polovičního věku než my a žili v neznečištěném prostředí, však až dosud neexistoval důkaz. Neandrtálec s fibrózní dysplázií se tak stal nejstarším případem rakoviny kostí. 
Druhým nejstarším je důkaz o přítomnosti kostního nádoru v  ostatcích ze starověkého Egypta, tedy z doby před čtyřmi tisíci lety.

"Někteří lidé si myslí, že rakovina je nemoc pouze moderní, ale je tu důkaz z kostí, zkamenělin a mumií, že je stará vlastně mnoho tisíc let. Takže tento objev není zcela překvapující, i když takové nálezy jsou velmi vzácné. Pomáhá to ale osvětlit složitou historii rakoviny u člověka a našich dávných příbuzných," upozornila mluvčí britského ústavu pro výzkum rakoviny Kat Arneyová.

Autor: (nel)

Reklama, která pomáhá