Sauna a malé děti? Proč ne

Highgrove_Sauna.jpg

Foto: Todtanis | Zdroj: Wipedia.org

Bývá vaše dítě často nemocné? Zkuste mu zlepšit imunitu tak, že ho začnete brát pravidelně do sauny. Můžete začít i teď v létě. Sauna je zdravá kdykoliv, ale musíte pamatovat na několik důležitých zásad.

Reklama, která pomáhá

Ve Finsku brávali rodiče své děti do sauny pár dní po porodu. Ale maminky u nás si na to tak brzy netroufají. „U miminek se o pravém saunování, kdy se člověk zpotí a pak prudce zchladí, nedá hovořit. Je to spíš takové prohřívání, které netrvá víc než pár minut,“ vysvětluje Jana Alžběta Mikulíková, která vede poradnu pro maminky s dětmi.

Kůže miminek je citlivá a maminky musí bedlivě hlídat teplotu v sauně i délku pobytu. Děti se totiž zahřívají rychleji. Vzhledem ke své váze mají mnohem větší povrch kůže než dospělí. Proto rychleji ztrácejí tekutiny a hrozí jim přehřátí.

Délka pobytu v sauně by tak neměla překročit sedm minut. U batolat stačí tři minuty. Dítě bychom neměli posadit do nejteplejších míst, tedy na vrchní prkna, kde je největší horko. „Ideální místo je na nejnižší lavičce. Tam se teplota pohybuje jen okolo pětašedesáti stupňů,“ radí Mikulíková. Malým dětem stačí jediné prohřátí a osprchování.

Předškoláci a školáci se mohou prohřát a zchladit dvakrát. „Stejně tak, jako to nepřeháníme s teplem, nevystavujeme dítě dlouho studené vodě. Stačí chladná sprcha, u miminek dokonce vlažná,“ upozorňuje poradkyně.

Saunování dětí ve veřejných saunách odborníci příliš nedoporučují. Není to příliš hygienické. Stejně tak zchlazovat dítě v bazénku, kam se chodí splachovat dospělí zpocení lidé, není správné. „Dnes už si můžete objednat saunu jen pro sebe. Já bych to tak určitě udělala. Je spousta rodinných podniků, které vycházejí rodinám s malými dětmi vstříc,“ říká Mikulíková. Dnes je dokonce běžné, že je malá saunička součástí vybavení mateřských škol a jeslí. Děti se saunují v malých skupinkách a dohlíží na ně alespoň dvě učitelky v plavkách. Existuje také řada baby klubů, které mají saunu vybavenou přímo pro děti.

Pokud je vaše dítě zdravé a netrpí momentálním nachlazením ani dlouhodobými omezeními, můžete začít. Pravidelnými návštěvami sauny ho ochráníte před rýmami, chřipkami a celkově zlepšíte jeho imunitu. „Abyste docílili patřičného efektu, měla by mít tato procedura pravidelné místo ve vašem kalendáři. Nejlépe jednou týdně, ale klidně i dvakrát. Je dobré vybrat si vždy jeden konkrétní den a čas, abyste si vy i vaše dítě zvykli na rytmus saunování. Doporučuji spíš večer, protože hned po něm může následovat večerní hygiena a večeře. Sauna je úžasná relaxace, vaše děti po ní dobře usnou,“ dodává Mikulíková.

Zásady dětského saunování:
1. Před vstupem do sauny nechte dítě osprchovat vlažnou vodou. Postupujte pomalu, aby mu to nebylo nepříjemné. Od nohou, přes záda, ruce, břicho a nakonec hrudník. Obličej opláchtěte vy vodou z dlaně.
2. Během saunování hlídejte, jak dítě reaguje na horko. Pokud je neklidné, odejděte spolu.
3. Při ochlazování používejte vlažnou až chladnou vodu. Ne ledovou. Mějte při tom dítě v náruči. Nenamáčejte mu hlavu.
4. Po skončení saunování dítě osušte, podejte mu nápoj (nejlépe džus nebo šťávu) a nechejte ho odpočinout.

Autor: Kateřina Piechowicz

Reklama, která pomáhá

 
 

Mohlo by vás zajímat


Proč dnes děti odmítají dospět?

Datum: 20.12.2017
Ještě před dvaceti lety bylo normální, že se lidé ve dvaceti brali, stěhovali se od rodičů pryč a zakládali vlastní životy a vlastní rodiny. Dneska je vše trochu jinak. Děti zůstávají doma...
více...

Udělejte si předvánoční výzdobu z koření

Datum: 10.10.2017
Udělejte si nápaditou vánoční ozdobu na okna, květináče nebo si vytvořte voňavou girlandu. Při vánočním pečení je zcela nepostradatelné koření s teplou vůní, jako například hřebíček,...
více...

Vánoční perníčky

Datum: 14.11.2016
I když není na žádné jiné cukroví čas, na perníčky si ho vždycky udělám. Díky nim dostane byt takovou tu typickou vůni, která se rozplyne po celém domě. S perníčkama pro mne Vánoce...
více...