Sweetsen fest: Když se muzikanti semknou a udělají dobrý skutek

sweetsen_010_navstevnost_foto_lukas_horky.jpg

Foto: Lukáš Horký | Zdroj: www.sweetsen.cz

Jak dokážou místní umělci přilákat na své vystoupení deset tisíc lidí? A navíc v padesátitisícovém městě? Ve Frýdku - Místku se můžou pochlubit dalším unikátem, který vznikl díky nadšení a organizačním schopnostem patriotů. Na festivalu Sweetsen fest vystupují výhradně místní umělci a dělají to zadarmo. Podporují tak projekty tamních dobročinných spolků. Za poslední léta pomohli vybrat už čtvrt milionu korun.

Reklama, která pomáhá

Sweetsen fest nemá nikde jinde v Česku obdoby. Návštěvností i zázemím připomíná největší hudební festivaly. Kapel se na něm vystřídá tolik, že program musí trvat tři dny, aby se do něj všechno vešlo.

Kromě hudby tu najdete filmovou nebo třeba divadelní sekci. I na děti organizátoři myslí. Letos pro ně připravili stan, kde se bude malovat a nebudou chybět ani klauni. „Na začátku se mohlo zdát, že to bude jen malá akce pro hrstku přátel. Postupně se ale rozrostla do velkých rozměrů. Místní kapelky, které třeba za hranicemi kraje nikdo nezná, hrají na obrovském podiu pro desetitisícový dav. Tohle je fakt nevídané,“ usmívá se zakladatel festivalu Petr Korč z občanského sdružení Pod Svícnem.

Je podle něj až k nevíře, kolik umělců se najde v jednom padesátitisícovém městě. „Nedávno jsme počítali kapely, které na území města a v jeho blízkém okolí působí, a dobrali jsme se k číslu dvě stě,“ říká Korč. Muzikanty, kteří tu vystupují, spojuje hrdost k jejich městu, a jak sami často říkávají, zahrát si na takové přehlídce je pro ně čest. Jeden z nich, René Souček, dokonce složil hymnu Frýdku Místku. Nese název Fajne-Mjesto a stala se hitem internetu. Autor si za ni vysloužil uznání od Jarka Nohavicy.

Frýdecko-místecký patriotismus je na Sweetsen festu cítit odevšad. Podtitul festivalu „Frýdek-Místek sobě“ sedí dokonale. Sweetsenfest je taky příležitost vykonat dobrý skutek. I tady platí pomyslné “naši našim“. Lidé, kteří sem přijdou, neplatí vstupné. Ale mohou přispět do kasičky místní pobočky Charity na pomůcky pro zdejší centra. Nebo sdružení Podané ruce na práci canisterapeutických týmů, které rozjasňují život dětem i důchodcům. Vybírat bude i frýdecko-místecká Adra.

„Sbírky pořádáme každoročně.  Za poslední léta jsme vybrali už čtvrt milionu korun. Lidé nešetří,“ říká Korč. Adra peníze se využije na zaškolování dobrovolníků, kteří působí v domově důchodců, nemocnici nebo v hospici. Dobrovolníci tam pravidelně docházejí za starými a nemohoucími lidmi, povídají si s nimi, čtou jim, nebo je třeba drží za ruku, když jejich rodina není nablízku. V nemocnici zase rozveselují nemocné děti, když si rodiče odskočí domů.

„Dobrovolníci jsou lidé, kteří žijí obyčejné životy, mají své rodiny, práci, koníčky, ale umí si najít i čas na neobyčejné věci, na pohlazení, úsměv a pomoc druhým. Jsou moc důležití,“ vysvětluje Michal Čančík z frýdecko-místecké ADRY.

Součástí letošního ročníku je také benefiční výstava frýdecko-místeckých výtvarníků a fotografů. Zájemci o umělecká díla mohou nabídnout částku, kterou jsou ochotní věnovat rovným dílem výše uvedeným dobročinným organizacím.

Atmosféru, jaká panuje každoročně na Sweetsenfestu, je až dojemná. Mohlo by se zdát, že desetitisícový dav je anonymní, ale není to tak. Potkávají se tu spolužáci, kamarádi, kolegové z práce a neustále je slyšíte říkat něco o tom, jak je ten svět malý.

Po třídenní oslavě hudby, přátelství a hrdé frýdecko-místecké příslušnosti se všichni umělci tradičně vyfotí. Na památku. A ještě několik týdnů událostí všichni žijí.
„Myslím, že se nám podařilo vytvořit něco, čemu se říká komunita. A je skvělé, že se do toho zapojilo i město. Prostě jsme sami sobě dokázali uspořádat nevšední svátek,“ uzavírá Petr Korč.

Název akce:  Sweetsen fest
Místo konání: Frýdek - Místek
Termín: čtvrtek 27.6. až sobota 29.6.
Vstup zdarma
Program: www.sweetsen.cz

 

Autor: Kateřina Piechowicz

Reklama, která pomáhá