Touží vaše díte na Vánoce po živém dárku?

pejsek.jpg

Zdroj: (Viky)

Vánoce se nezadržitelně blíží a spousta rodičů uvažuje o živém dárku pod stromeček.

Reklama, která pomáhá

Jste zodpovědnými rodiči a snažíte se vést k zodpovědnosti i své děti, ale pak přijdou Vánoce a ve vás se cosi zlomí. Uvěříte svému škemrajícímu dítěti, že samozřejmě bude vyměňovat vodu rybičkám, chodit ven se psem za každého počasí a po kočce uklízet, a propadáte pocitu, že musíte vyplnit všechna dětská přání, jinak budete "špatnými rodiči". Ale musíte si hlavně uvědomit, že darováním živého tvora je zaprvé radost, za druhé dlouhodobá zodpovědnost.

Zvíře opravdu není hračka. Znamená to počítat především s pravidelnou každodenní péčí,  s odpovídajícím krmením, s venčením, naplněním volného času, výchovou, péčí o srst, očkováním, s tím, že se se zvířetem cestuje. Uvědomte si, že roztomilé koťátko či štěňátko velmi rychle vyroste a za děti mají zodpovědnost rodiče. Promluvte si se svým dítětem a vysvětlete mu podrobně, jak takové zvířátko změní chod rodiny.

Vysvětlete mu, že štěňátko nemůžeme nakrmit, nebo vyvenčit jenom někdy, protože by potom třeba i umřelo.  Veďte své dítě vlídně tak, aby si samo začalo konkrétně představovat, jak  pejsek omezí jeho vlastní svobody, mluvte o tom, že pejsek může stonat a jednou bude starý a nemocný, nebude si vůbec chtít hrát, ale bude naopak potřebovat velkou péči a nakonec umře, což bude pro vás všechny velmi smutné a bolestné.

Je dokázáno, že dítě, které se v dětství dokázalo postarat o své zvířátko, vstupují do života psychicky odolnější, má větší soucit s druhými. Odpověděli jste si s vaší ratolestí na otázky ANO, potom tedy zvířátko kupte.

A jak se připravit na příchod nového člena rodiny?

Pes

  • udělejte nebo kupte pelíšek, stačí stará čistá deka na klidném místě. Musí mít dostatek vody a nejlépe granule či konzervy, na které je zvyklý. Nekrmte ho zbytky ze stolu. Mohli byste mu způsobit zažívací potíže. Třikrát denně potřebuje procházku. Kupte obojek s řemínkem a hračku na hraní. Štěňátko ji ocení.

Kočka

  • venčit ji nemusíte, pořiďte koťátku kočičí záchůdek, kupte mu kapsičky nebo granulky a zajistěte dostatek vody. Dopřejte mu prostor a klid. Dobré je pořídit i škrábadlo.

Králík, morče

  • králíkovi i morčeti pořiďte větší klec nebo akvárium, miska s vodou a seno. Přilepšovat jim laskominami není vhodné, mohli by dostat průjem. Zajistěte jim vodu.

Andulka

  • kupte klec, pítko s čistou vodou a proso. Pokud jste dostali jiného papouška, poraďte se ve zverimexu nebo u veterináře, jakou stravu zvolit.

Zvířata nejsou pohyblivé hračky, ani módní ozdoba vašeho bytu. Jsou to živí tvorové s city, pocity, potřebami, plně na VÁS závislí. Oni s námi sdílejí vše dobré i zlé a my bychom jim to měli oplácet.

Rozhodně bychom neměli svému dítěti jako vzorec chování  ukazovat to, že je-li na nás někdo závislý, ale  obtěžuje  a již dítě  nebaví , prostě a jednoduše ho jako problém odstraníme.

Darovat živého tvora, to je totiž především velká odpovědnost.

Autor: (Viky)

Reklama, která pomáhá

 
 

Mohlo by vás zajímat


Vyrobte netradiční dárek pro vaše blízké

Datum: 17.11.2016
Vánoce jsou za dveřmi a Vám stále chybí pár drobností pro své blízké. Zkuste si vyrobit mýdlo. Budete mít netradiční dárek, který ale jistě potěší. A proč mýdlo nekoupit? Průmyslově...
více...

Vánoční perníčky

Datum: 14.11.2016
I když není na žádné jiné cukroví čas, na perníčky si ho vždycky udělám. Díky nim dostane byt takovou tu typickou vůni, která se rozplyne po celém domě. S perníčkama pro mne Vánoce...
více...

Výherní knížka Talismanka Stříbrná tůň dorazila do dětského domova ve Vizovicích

Datum: 05.12.2013
Na stránkách DobráVěc.cz proběhla soutěž jejímž vítězem, respektive vítězkou, se stala Radka Safínová, která si přála vyhranou knihu odeslat dítěti v některém z dětských...
více...