Unikátní čtyřkolka Elbee umožní vozíčkářům samostatné ovládání vozidla

bvv.jpg

Zdroj: (bvv.cz)

„Čtyřkolka Elbee je určena zejména pro vozíčkáře, kterým dá volnost pohybu,“ uvedl na Motosalonu Ladislav Brázdil ze společnosti Závody lehkých konstrukcí Loštice (ZLKL).

Reklama, která pomáhá

 
Do vozítka, které vypadá jako malé auto, dokáže samostatně nastoupit i kvadruplegik. „Běžně to vypadá tak, že kvadruplegik potřebuje asistenta k cestě do auta i z auta, to znamená, že je vždy závislý na někom jiném,“ popsal Ladislav Brázdil běžnou praxi, která však se čtyřkolkou Elbee odpadá. „Reakce lidí na Elbee jsou krásné, motivují nás,“ doplnil.
 

V praxi to vypadá tak, že vozíčkář přijede k chodníku, ke kterému může díky šířce Elbee 1330 mm parkovat kolmo i v řadě s podélným parkováním. Automaticky otevře přední část, vysunou se dvě nájezdové plošiny a do čtyřkolky pohodlně zajede na svém vozíku, z něhož nepřesedá. „Zvolili jsme přední nájezd, který je nesmírně komplikovaný a nemáme tak od koho opisovat.

Kdybychom to udělali opačně, jsme možná na trhu o tři roky dříve, ale jsem přesvědčený, že jsme to udělali správně,“ řekl zástupce Ladislav Brázdil.

Elbee je v mnoha ohledech unikátní projekt. Je plně individualizovatelné dle míry postižení a přání zákazníka, splňuje zákonné podmínky pro státní příspěvek na zakoupení a úpravu vozidla, lze jej řídit od 17 let věku, pouze s řidičským oprávněním B1, jeho průměrná spotřeba je 4,5 litru na 100 km a maximální konstrukční rychlost dosahuje 80 km/h.
 
Zároveň auto prošlo crash testy jako velmi bezpečné. V tomto pololetí počítají výrobci s prodejem jednotek, v následujícím pololetí desítek čtyřkolek.
 
Nejen čtyřkolku Elbee si můžete prohlédnout od čtvrtka 6. března do neděla 10. března 2014 na veletrhu MOTOSALON na brněnském výstavišti. 

Autor: (bvv.cz)

Reklama, která pomáhá

 
 

Mohlo by vás zajímat


Řidiči pozor - žáby na silnici!

Datum: 29.03.2019
Obojživelníci patří mezi nejpozoruhodnější obratlovce vůbec. Jak již název napovídá – žijí dvojí způsob života – ve vodě i na souši. Ve většině případů přicházejí na svět jako...
více...

Neberte mláďata rodičům

Datum: 18.03.2019
Jaro je obdobím, kdy začínají mít napilno ochránci přírody provozující záchranné stanice živočichů. I několikrát denně řeší případy volně žijících zvířat. Nejedná se jen o nejrůzněji...
více...

Dobrovolníci budou uklízet okolí Klabavské nádrže. Přijďte pomoci i Vy!

Datum: 07.03.2019
Český svaz ochránců přírody v Rokycanech, Český rybářský svaz, z. s., místní organizace Rokycany, Povodí Vltavy, s. p. a řada nadšených dobrovolníků bude v sobotu 30. března uklízet okolí...
více...