Vědci vypěstovali první bioledviny

ledviny.jpg

Zdroj: sxc.hu

Americkým vědcům se v polovině dubna podařilo vypěstovat první uměle vytvořené ledviny, které pojmenovali jako takzvané bioledviny. Orgány transplantovali krysám, u nichž začaly bez obtíží filtrovat krev a produkovat moč. Objev by mohl pomoci pacientům, kterým selhaly ledviny.

Reklama, která pomáhá

Ledviny patří mezi nejdůležitější orgány, protože filtrují krev a zbavují tak lidské tělo škodlivých látek i nadbytečné vody. I z toho důvodu to jsou jedny z nejžádanějších orgánů pro transplantaci. Seznamy čekatelů jsou opravdu dlouhé.

Vědci, kteří svůj výzkum zveřejnili v časopise Nature Medicine, nejprve odstraní ze staré ledviny všechny nefunkční buňky. Zůstane jen jakýsi obal, který je podobný včelím plástvím. V tomto ledvinovém obalu by pak bylo možné opět vybudovat novou ledvinu z buněk pacienta.

Proti transplantaci by byl zákrok mnohem příznivější, protože by pacient nemusel přijímat cizí orgán. Tkáň by se shodovala s tkání pacienta a jeho imunitní systém by tak nový orgán s největší pravděpodobností neodmítal. Současně by se také zvýšila dostupnost orgánů určených k transplantaci. Vědci totiž předpokládají, že i odmítnuté ledviny by se daly využít pro výstavbu „nové ledviny“.

Před týmem odborníků je teď zahájení výzkumu a testování na lidech.

Autor: (nel)

Reklama, která pomáhá