Velký úspěch lékařů z USA: vyléčili dítě s HIV

stop aids.jpg

Zdroj: sxc.hu

Američtí vědci dokázali vyléčit batole, které se narodilo HIV pozitivní. Holčička má nyní dva a půl roku a lékaři z Mississippi jsou přesvědčeni, že se jí nemoc nevrátí. Pokud se jejich předpoklady potvrdí, byla by to naděje pro ostatní děti narozené s virem HIV v krvi. Své úspěchy prezentovali lékaři z Medicínského centra Johna Hopkinse na Konferenci o retrovirech a oportunních infekcích v Atlantě.

Reklama, která pomáhá

Matka dívky netušila, že je sama HIV pozitivní.  Proto nepředpokládala, že může být nemocná její dcera. Lékaři se vše dozvěděli až těsně před porodem. Pokud by o nemoci dítěte věděli předem, mohli jej léčit s předstihem a snížit tak riziko nákazy až na pouhá dvě procenta. Matce i dceři sice pak okamžitě nasadili léky, u holčičky však po porodu testy HIV bohužel potvrdily.

Lékaři proto podali novorozenci tři druhy léků, kterým se obvykle léčí pacienti s již rozvinutou nemocí AIDS. A tento jejich postup zabral neuvěřitelně rychle, hladiny viru v krvi klesly až za měřitelnou hodnotu. Tým proto léčil holčičku i nadále, ovšem po patnácti měsících s ní už matka do nemocnice nedorazila.

K lékaři pak přišla až po téměř půl roce. Za tuto dobu se však hladina virů HIV v krvi dítěte nijak nezvýšila. „Neviděli jsme to dítě asi pět měsíců. Když se vrátila matka i dcera na kliniku, okamžitě jsme udělali testy a nevěřili vlastním očím. K mému překvapení byly všechny výsledky negativní,“ říká ošetřující lékařka dívky Hannah Gayová.

Podle Gayové se týmu lékařů podařilo malou pacientku „funkčně“ vyléčit. Funkční vyléčení znamená, že vir v těle kojence sice stále je, ale v tak malém množství, že už není schopen způsobit jakoukoliv škodu. „Očekáváme, že toto dítě má velkou naději na dlouhý a zdravý život. Doufáme, že bychom mohli tento úspěch zopakovat i v budoucnu u mnoha podobných případů,“ dodala Gayová.

Autoři studie, která léčbu mapovala, navrhují, aby se koktejl antiretrovirálních léků (ART) podával všem HIV pozitivním novorozencům.

Autor: (nel)

Reklama, která pomáhá