Víte, jak vychovat psychicky odolné dítě?

1359623_91623335.jpg

Zdroj: (sxc.hu)

Životní realita je nelehká a všichni chceme, aby s ní naše děti počítali. Ale jak to udělat a nepokazit jim bezstarostné dětství?

Reklama, která pomáhá

Základem všeho je zbavit se úzkosti. Ano, slyšíte správně, musíte začít u sebe. Řada rodičů nenechává své děti pomáhat v kuchyni, protože by se mohly říznout nožem. Automaticky předpokládají, že jejich potomek úkol nezvládne a ublíží si. Tento předpoklad se ale zrodil jen v jejich hlavě. Pokud začnete věřit svým schopnostem, schopnostem svých dětí, budete prvním krokem na cestě k psychické odolnosti. Důvěra je totiž základ.

Důvěra souvisí i s tím, že povedeme děti k samostatnosti. A to už odmalička. Psychologové doporučují přidávat drobné povinnosti už od jednoho roku věku. Dítě by mělo vědět, kde má svoje bačkůrky, kam se uklízejí hračky a že když něco zahodí, musí to i zvednout. Rodiče by neměli dělat všechno za něj. Současně ale naše děti musí vědět, že když budou potřebovat pomoct, vždy ji najdou.

Žijeme v moderní době, která nám umožňuje variabilní zacházení. Rodiče toho často využívají, a když se jejich dětem nelíbí v jedné školce, přihlásí ji do jiné. Když se jim nedaří v plavání, zapíšou jej do basketbalového týmu. Neustále se snažíme dětem vyhovět, abychom jim dopřáli co nejhezčí a nejvíce bezstarostné dětství. Jakkoliv to zní záslužně, ve skutečnosti odpíráme dětem jeden zásadní um – překonávat překážky, naučit se fungovat i ve chvíli, kdy se jim něco nelíbí a dokázat se s tím poprat. Říká se tomu tolerance. Naše děti by se měly naučit tolerovat věci, které nejsou úplně perfektní.

Nikdy svým dětem nelžete. Už odmalička máme tendenci si pravdu upravovat, měnit, protože na vysvětlování toho, kde se vzala miminka, je moc brzo. Říct, co je válka, je moc složité. Řada rodičů to řeší tak, že věci ignorují, což je ještě horší než lhaní. Dítě pak uvnitř sebe spekuluje a vytvoří si pokřivenou představu, ze které pak může mít obavy. Proto s dětmi vždy mluvte, verzi reality upravujte podle jeho věku, ale snažte se mluvit pravdu. Všechno se vám pak jednoho dne vrátí.

Autor: (nel)

Reklama, která pomáhá

 
 

Mohlo by vás zajímat


Angličtina pro děti? Proč ne, čím dřív, tím líp

Datum: 18.12.2017
V dnešní době je znalost cizího jazyka nezbytností, ale začínat s učením v dospělosti je obvykle dřina. Jde to hůře, a proto je lepší přivést své děti k cizímu jazyku co...
více...

Jak na specifické poruchy učení

Datum: 17.04.2017
V dnešní době má určité procento dětí v první třídě problém se psaním, čtením, pravopisem a počítáním. V pedagogicko-psychologické poradně dostanou tyto problémy konkrétní rozměr...
více...

Dobročinný bazárek pro rodiny s dětmi v Domově Sue Ryder

Datum: 27.03.2017
Tradiční bazar pro rodiče s malými i velkými dětmi proběhne v sobotu 1. dubna v areálu Domova Sue Ryder v Praze 4 - Michli. Od 10.00 do 15.00 hod. si mohou návštěvníci nakoupit za přátelské...
více...