Zbavte se trémy a buďte jako profík

mikrofon.jpg

Zdroj: sxc.hu

Musíte občas vystupovat před publikem a vždycky kvůli tomu týden nespíte? Existuje pár osvědčených triků, které užívají profesionální řečníci. Když si jich pár osvojíte, příště to bude s trémou mnohem lepší.

Reklama, která pomáhá

Možná jste to poprvé zažili před kamarády na oslavě, když jste měli přednést přípitek. Možná při pohovoru v práci. Občas zkrátka musíte otevřeně a nejlépe spatra hovořit k více osobám, které vás sledují a pozorně poslouchají. Pro někoho je to příjemná zábava, někdo to zvládne díky precizní přípravě. Jiní se třesou strachy, klepou se jim ruce a alespoň jednou se při každém takovém proslovu zakoktají. Nabízíme pár tipů, jak si řečnění před lidmi zpříjemnit.

Známá tvář odbourává stres
Pokud jste v pracovním kolektivu, je obvykle snadné najít si mezi kolegy někoho blízkého. Když jste ale ve skupině, kterou příliš neznáte, připravte se na všechno předem. Ještě před začátkem setkání nebo konference se s někým mimoděk seznamte. Tuto osobu si pak najděte při svém projevu v publiku a občas se jí koukněte do očí, uklidní vás to. Současně to také bude vypadat dobře, protože budete se svým publikem udržovat kontakt. Když řečník hledí do zdi nebo do země, nikdy to nevypadá příliš dobře.

Problém tréninku. Nic se nesmí přehánět
Každý, kdo má z řečnění strach, obvykle už doma dělá základní chybu. Celý proslov si několikrát zkusí před zrcadlem a detailně si promyslí a sepíše každou větu, kterou musí říct. Když se pak ocitne před lidmi, je nervózní, protože kdyby mu vypadlo třeba jen jedno naučené slovo, neví, jak dál.
Lepší je mít po ruce jen nástin hlavních témat, kterým se chcete věnovat. Sepište si jej na kousek papíru nebo na kartičky, které budete mít u sebe a snadno je schováte do ruky. Příprava je tu od toho, abyste zjistili, o čem vlastně chcete hovořit, nikoliv proto, aby přesně určili, co budete říkat. Váš proslov není zkoušení z dějepisu. Musíte přesvědčit publikum, že víte, o čem mluvíte. A ještě jim informace opravdu předat.

Až přijde na věc, nebojte se opakovat
Opakování je matka moudrosti. Staré známé pořekadlo se vám bude hodit. Lidé si lépe zapamatují něco, co uslyší vícekrát. Proto při přednesu řekněte, co teprve plánujete říct, pak to řekněte, a na závěr jim ještě zopakujte, co jste vlastně řekli. Tímto pravidlem se řídí přední moderátoři i politici. Tak to zkuste.

Zpomalte na minimum
Člověk, který není zvyklý vystupovat před publikem, obvykle mluví velmi rychle. Chce to mít co nejdříve za sebou a jít si sednout do davu, stát se neviditelným. Pokud ale budete při přednesu spěchat, pravděpodobně vám nebude příliš rozumět a lidé si vůbec nezapamatují, co jste jim chtěli říct. Snažte se proto při hovoru pravidelně dýchat. Když si nebudete moci vzpomenout na další téma, udělejte pauzu, nechte o vašich slovech lidi přemýšlet.

Najděte lidský příběh
Pokud máte za úkol vysvětlit složitou věc, zkuste se zamyslet, jestli by ji nešlo naznačit na pozadí nějaké události, která se vám stala. Lidé mají příběhy rádi, více je vstřebávají a identifikují se s nimi. Budou vás poslouchat, pokud s nimi začněte. Příběhy si ale promyslete vždy předem, abyste skutečně věděli, že je můžete použít.

Autor: Nela André

Reklama, která pomáhá

 
 

Mohlo by vás zajímat


Co dělat, když vám tréma ničí život

Datum: 30.07.2013
Nemusíte v rámci své profese pronášet zásadního promluvy k lidu a nemusíte vyprodávat koncertní sály. Stačí, když máte promluvit na třídní schůzce a nemůžete ze sebe vypravit slabiku. Trému...
více...