Zbytky léků proti úzkosti ovlivňují chování ryb. Jsou méně plaché

okoun.jpg

Zdroj: sxc.hu

Pomáhá proti úzkostem a je běžně k dostání. Lék oxazepam se tak z kanalizace dostává v nepatrném množství do řek a potoků, kde působí na chování ryb. Změny prokázali švédští vědci u říčních okounů. Na jejich objev upozornil The Wall Street Journal.

Reklama, která pomáhá

Léky údajně ryby zklidní, ale současně v nich posilují antisociální chování. Navíc jsou klidné ryby mnohem zranitelnější a stávají se tak snadnější kořistí pro predátory. Jeden z vědců, ekolog Tomas Brodin tvrdí, že jsou ryby více „nebojácné“. „Běžně je okoun docela plachá ryba, která v případě nebezpečí odplave. Ryby v prostředí, ve kterém je uvolněný oxazepam, jsou ale velmi klidné, jakoby necítily nebezpečí,“ popisuje Brodin.

Ten společně s kolegy testoval volně žijící evropské okouny z řeky Fyris. Podle výsledků jejich studie, měly ryby v tkáních více než šestinásobek množství oxazepamu. Aby vyzkoušeli, jak na ně tato látka působí, vpustili je do nádrží s různým množstvím oxazepamu. Okouni v nádržích s vyšší koncentrací látky se chovali uvolněněji a bezstarostně. Bez oxazepamu byly ryby plaché.

Oxazepam má různé pojmenování, ale všeobecně se používá od šedesátých let proti panickým projevům, úzkosti a nespavosti. K rybám se dostane jednoduchým způsobem, z lidské moči přes kanalizaci až do řek a potoků.

Studie se snaží zejména upozornit na fakt, že léky a přípravky z farmaceutického průmyslu nikde záhadně nemizí, ale ukládají se tam, kde je necháme. Problém se týká všech těchto látek, včetně antibiotik, steroidů, hormonů nebo antikoncepce.

Autor: Nela André

Reklama, která pomáhá